flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ухвала Верховного Суду від 21.02.2019 № Пз/9901/2/19 (№ 200/865/19-а)

УХВАЛА

про відкриття провадження у зразковій справі

 

21 лютого 2019 року

Київ

справа № 200/865/19-а

провадження № Пз/9901/2/19

 

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Гімона М.М.,

суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., Мороз Л.Л., Кравчука В.М.,

розглянувши подання судді Донецького окружного адміністративного суду Голубової Лариси Борисівни про розгляд Верховним Судом адміністративної справи № 200/865/19-а за позовом Особа_1 до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії, як зразкової справи, а також матеріали типових справ,

ВСТАНОВИВ:

13 лютого 2019 року до Верховного Суду надійшло подання судді Донецького окружного адміністративного суду Голубової Лариси Борисівни разом з матеріалами адміністративної справи № 200/865/19-а про розгляд цієї типової справи Верховним Судом як зразкової справи.

Доцільність розгляду цієї справи Верховним Судом як зразкової обґрунтовано необхідністю ухвалення зразкового рішення для формування єдиної судової практики вирішення даної категорії справ, оскільки в провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебуває 20 типових справ, а звернення суддів у відставці з аналогічним позовом буде носити масовий характер не тільки на території Донецької області, а на території всієї України.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13 лютого 2019 року визначено склад колегії суддів для розгляду цієї справи, головуючим визначено суддю Гімона М.М. (суддя-доповідач).

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голубова Л.Б. ухвалою від 18 січня 2019 року відкрила провадження у справі № 200/865/19-а за позовом Особа_1 до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85113, Доненька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25, код ЄДРПОУ: 42171400) про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії, в якому позивач просить: визнати протиправним рішення Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19 вересня 2018 року щодо визначення датою перерахунку отримуваного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці 1 серпня 2018 року, якою повинно бути 1 лютого 2018 року; зобов’язати Костянтинівсько-Дружківське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплатити щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області (далі – ТУ ДСА) № 963 від 2 серпня 2018 року про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці в розмірі 28 779,33 гривень з урахуванням раніше виплачених сум за період з 1 лютого 2018 року по 31 липня 2018 року.

Звернення з таким позовом до суду обґрунтовано тим, що на підставі довідки ТУ ДСА №963 від 2 серпня 2018 року відповідач здійснив перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 1 серпня 2018 року. Натомість, позивач вважає, що такий перерахунок має бути здійснений з 1 лютого 2018 року, оскільки Закон України “Про ефективне майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав” від 15 травня 2018 року №2415-VІІІ надав зворотню дію своїм положенням в частині визначення посадового окладу працюючих суддів виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме, що такий розмір застосовується з 1 січня 2017 року.

Розглянувши матеріали типових справ у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених пунктом 21 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), оскільки:

позивачами у них є судді у відставці, яким призначено щомісячне довічне грошове утримання;

відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на обліку в якому перебувають позивачі;

спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із виникненням права на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання після набрання чинності Законом №2415-VІІІ);

позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії (рішення) та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання з моменту виникнення права на такий перерахунок).

Відповідно до частини п'ятої статті 290 КАС України Верховний Суд вирішує зразкові справи за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 263 КАС України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини другої статті 263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені частиною третьою статті 291 КАС України, якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно з частиною одинадцятою статті 290 КАС України рішення Верховного Суду у зразковій справі підлягає перегляду Великою Палатою Верховного Суду за правилами перегляду рішень в апеляційному порядку, визначеному цим Кодексом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 257 – 263, 290 КАС України,

УХВАЛИВ:

  1. Відкрити провадження у зразковій адміністративній справі № 200/865/19-а за позовом Особа_1 до Костянтинівсько-Дружківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити певні дії.
  2. Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п'яти суддів.
  3. Справу призначити до розгляду без повідомлення (виклику) сторін на 18 березня 2019 року в приміщенні суду за адресою: вул. Московська, 8, корп. 5, м. Київ, 01029.
  4. Роз'яснити відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
  5. Роз'яснити позивачу його право на подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
  6. Роз'яснити відповідачу його право на подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
  7. Повідомити сторін, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення та пояснення повинні відповідати вимогам частин другої – четвертої статті 162 КАС України.
  8. Повідомити сторін, що інформацію у справі, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: supreme.court.gov.ua.
  9. Опублікувати цю ухвалу про відкриття провадження у зразковій справі на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації.
  10. Роз'яснити, що з моменту опублікування оголошення вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про розгляд зразкової справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

 

 

...........................

 

...........................

 

...........................

 

...........................

 

...........................

 

 М.М. Гімон

 Я.О. Берназюк

 М.І. Гриців

 Л.Л. Мороз

 В.М. Кравчук ,

Судді Верховного Суду