flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ухвала Верховного Суду від 27.09.2019 № Пз/9901/19/19 (№300/1695/19)

УХВАЛА

 

27 вересня 2019 року

Київ

справа №300/1695/19

адміністративне провадження №Пз/9901/19/19

 

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Стеценка С. Г., суддів: Стародуба О. П., Саприкіної І. В., Стрелець Т. Г., Чиркіна С. М.,

 

вирішуючи питання про відкриття провадження у справі №300/1695/19 за позовом ОСОБА 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії, відповідно до подання судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.09.2019 про розгляд Верховним Судом цієї адміністративної справи як зразкової,

 

в с т а н о в и в:

 

В автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстроване подання судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощука О. Л. про розгляд справи №300/1695/19 Верховним Судом як судом першої інстанції (далі – подання) в порядку статті 290 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

 

У вказаному поданні суддя зазначає, що у провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №300/1695/19 за позовом ОСОБА 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, 76018), в якому позивач просить: визнати протиправними дії стосовно зменшення з 05.01.2018 розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій та зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії з 05.01.2018 зі 100-відсотковим врахуванням і виплатою підвищення пенсії в розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40 гривень; виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 05.01.2018.

 

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.08.2019 відкрито провадження у зазначеній справі.

 

Подання мотивоване тим, що у провадженні цього ж суду перебувають адміністративні справи №№: 300/1692/19; 300/1700/19; 300/1696/19; 300/1697/19, у яких відповідачем є один і той самий суб’єкт владних повноважень, а предмет спору і підстави звернення до суду з позовом у вказаних справах, на переконання заявника, є тотожними, при цьому, спірні правовідносини врегульовані аналогічними нормами законодавства.

 

Суддя, який звернувся з поданням, окрім іншого, вказує на відсутність судової практики Верховного Суду стосовно вказаної категорії спору та наявність різного правозастосування у судах першої та апеляційної інстанцій, а тому, вважає, що виокремленні ним справи мають типові ознаки, а значна їх кількість визначає доцільність ухвалення Верховним Судом зразкового рішення для формування єдиної судової практики у вирішення справ цієї категорії.

 

Додані до подання матеріали, зокрема, копії ухвал про відкриття провадження та копій позовних заяв у справах №№: 300/1692/19; 300/1700/19; 300/1696/19; 300/1697/19, свідчать про те, що предметом спору у цих справах є: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо зменшення позивачам з 05.01.2018 розміру доплат, передбачених законодавством для учасників бойових дій та зобов`язання відповідача провести їм перерахунок пенсії з 01.01.2018 зі 100-відсотковим врахуванням і виплатою підвищення пенсії в розмірі 25 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого частиною четвертою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та цільової грошової допомоги на прожиття учаснику бойових дій у розмірі 40 гривень, передбаченої Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни"; виплата позивачам різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2018.

 

За змістом частин першої, другої статті 290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

 

У поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи. До подання додаються матеріали справи.

 

За визначенням пункту 21 частин першої статті 4 КАС України, типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

 

Ознайомившись з доданими до подання копіями ухвал про відкриття провадження та позовних заяв у справах №№: 300/1692/19; 300/1700/19; 300/1696/19; 300/1697/19, колегія суддів дійшла висновку про те, що вказаним справам притаманні усі визначені процесуальним законом ознаки типових справ по відношенню до справи №300/1695/19, а тому колегія суддів дійшла висновку про відсутність перешкод для відкриття провадження у цій справі, як зразковій, та прийняттю її до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

 

Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

 

Керуючись статтями 257- 263, 290 КАС України, суд

 

у х в а л и в:

 

Відкрити провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії.

 

Розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

 

Призначити розгляд справи колегією суддів у складі п'яти суддів на 28.10.2019 о 15 годині 00 хвилин в приміщенні суду за адресою: вул. Московська, 8, корп. 5, м. Київ, 01029.

 

Встановити відповідачу строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.

 

Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу.

 

Встановити відповідачу триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до них доказів позивачу.

 

Повідомити сторін, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив та заперечення повинні відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 КАС України.

 

Повідомити, що інформацію у справі, яка розглядається, учасники справи можуть отримати за веб-адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: supreme.court.gov.ua.

 

Опублікувати цю ухвалу про відкриття провадження у зразковій справі на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації.

 

Роз'яснити, що з моменту опублікування оголошення вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про розгляд зразкової справи.

 

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання й оскарженню не підлягає.

 

(підпис)

...........................

(підпис)

...........................

(підпис)

...........................

(підпис)

...........................

(підпис)

...........................

 

 

С. Г. Стеценко,

О. П. Стародуб,

І. В. Саприкіна,

Т. Г. Стрелець,

С. М. Чиркін

Судді Верховного Суду