flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ухвала Верховного Суду від 20.09.2018 № Пз/9901/52/18 (№ 0640/3835/18)

УХВАЛА

про відкриття провадження у зразковій справі

 

 20 вересня 2018 року

 

м. Київ

справа № 0640/3835/18

провадження № Пз/9901/52/18

 

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М.,

суддів: Анцупової Т.О., Бучик А.Ю., Гімона М.М., Стародуба О.П., розглянувши подання Житомирського окружного адміністративного суду про розгляд адміністративної справи №0640/3835/18 як зразкової, а також матеріали типових справ,

УСТАНОВИВ:

Особа-1 звернувся з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про:

а) визнання протиправними дій Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці;

б) зобов'язання Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати вказане довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% від суддівської винагороди на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного грошового утримання, відповідно до довідки Апеляційного суду Житомирської області від 13.06.2018 №3-297/03/129/2018 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 104622,80 грн, з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи із 01.06.2018 (посадовий оклад - 58146,00 грн, доплата за вислугу років - 46516,80 грн).

В обґрунтування позову Особа-1 зазначив, що перебуває на обліку в Житомирському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 05.08.2015 отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці. Зазначив, що 14.06.2018 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки від 13.06.2018, виданої Апеляційним судом Житомирської області, згідно якої суддівська винагорода працюючого на відповідній посаді судді збільшилась та станом на 01.05.2018 складає 104662,80 грн. Позивач вважає, що відмова відповідача у проведенні Особа-1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді з тих підстав, що позивач не проходив кваліфікаційне оцінювання для підтвердження відповідності займаній посаді, є протиправною.

Провадження у зазначеній справі відкрито 25.07.2018.

11.09.2018 до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду надійшло подання судді Житомирського окружного адміністративного суду Лавренчук О.В. про розгляд адміністративної справи №0640/3835/18 як зразкової.

Звертаючись до Верховного Суду з поданням про розгляд даної справи як зразкової, суд першої інстанції зазначив, що в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває понад 10 аналогічних справ.

Необхідність розгляду цієї справи Верховним Судом як зразкової обґрунтовано тим, що наявність значної кількості таких типових справ визначає доцільність ухвалення зразкового судового рішення Верховним Судом.

Разом з поданням до Верховного Суду надійшли копії матеріалів типових справ.

Розглянувши матеріали типових справ у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд як зразкової, колегія суддів дійшла висновку, що ці справи відповідають ознакам типових, визначених п. 21 ч. 1 ст. 4 КАС України, оскільки:

а) відповідачем у них є один і той самий суб’єкт владних повноважень (територіальні органи Пенсійного фонду України);

б) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв’язку з відмовою територіальних органів Пенсійного фонду України перерахувати щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці з тих підстав, що такий суддя не проходив кваліфікаційне оцінювання для підтвердження відповідності займаній посаді);

в) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті).

Відповідно до ч. 5 ст. 290 КАС України Верховний Суд вирішує зразкові справи за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Правові наслідки судового рішення, ухваленого у зразковій справі, передбачені ч.3 ст. 291 КАС України. Зокрема, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно з ч. 11 ст. 290 КАС України рішення Верховного Суду у зразковій справі підлягає перегляду Великою Палатою Верховного Суду за правилами перегляду рішень в апеляційному порядку, визначеному цим Кодексом.

На підставі викладеного, керуючись ст. 257 – 263, 290 КАС України,

У Х В А Л И В:

  1. Відкрити провадження у зразковій адміністративній справі за позовом Особа-1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії.
  2. Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п'яти суддів.
  3. Справу призначити до розгляду без повідомлення (виклику) сторін на 01 листопада 2018 року в приміщенні суду за адресою: вул. Московська, 8, корп. 5, м. Київ, 01029.
  4. Роз'яснити відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
  5. Роз'яснити позивачу його право на подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
  6. Роз'яснити відповідачу його право на подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
  7. Повідомити сторін, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення та пояснення повинні відповідати вимогам ч. 2 – 4 ст. 162 КАС України.
  8. Повідомити сторін, що інформацію у справі, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: supreme.court.gov.ua.
  9. Опублікувати цю ухвалу про відкриття провадження у зразковій справі на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації.
  10. Роз'яснити, що з моменту опублікування оголошення вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про розгляд зразкової справи.

 

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та оскарженню не підлягає.

 

 

Суддя-доповідач                                                               В.М. Кравчук

 

Судді                                                                                 Т.О. Анцупова

                                                                                          А.Ю. Бучик

                                                                                          М.М. Гімон

                                                                                          О.П. Стародуб