Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2026 року
м. Київ
справа №460/25663/23
адміністративне провадження № К/990/26005/24
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М.,
суддів: Бевзенка В.М., Берназюка Я.О., Бучик А.Ю., Єзерова А.А., Коваленко Н.В., Рибачука А.І., Стародуба О.П., Стеценка С.Г., Тацій Л.В., Чиркіна С.М., Шарапи В.М., Шевцової Н.В.,
розглянув у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в суді касаційної інстанції адміністративну справу № 460/25663/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
провадження у якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 року (суддя Гудима Н.С.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2024 року (колегія у складі суддів Хобор Р.Б., Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.)
ВСТАНОВИВ:
І. СУТЬ СПРАВИ
1. Справа стосується права позивачки, якій було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ(далі - Закон № 3723-ХІІ), на призначення пенсії за віком на загальних підставах з її новим обчисленням відповідно до приписів статті 40 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) після досягнення нею пенсійного віку.
ІІ. РУХ СПРАВИ
2. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка, скаржнця) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у обчисленні розміру пенсії за віком при призначенні вперше з 04.09.2023 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014 - 2016 роки;
- зобов`язати відповідача здійснити з 04.09.2023 перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком, яка, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначена вперше, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2020 - 2022 роки, за правилами частин першої та другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
3. Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 23.12.2009 позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
4. З 04.09.2023 позивачку за її заявою переведено на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
5. У вересні 2023 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком з 04.09.2023 із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020 - 2022 роки.
6. Листом від 18.09.2023 відповідач повідомив, що з 04.09.2023 позивачку переведено на пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та проведено відповідний перерахунок пенсії без зміни показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
7. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не застосування показника середньої заробітної плати, що враховувався при обрахунку розміру пенсії за 2020 - 2022 роки, позивачка звернулася до суду.
ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
8. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 09.02.2024, залишеним без постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2024, у задоволенні позову відмовлено.
9. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди виходили з того, що в спірному випадку мало місце призначення позивачу одного й того ж самого виду пенсії (пенсії за віком), тому показник середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», має бути таким як при первинному призначенні пенсії.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
10. Позивачка у касаційній скарзі просить скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
11. Як на підставу касаційного оскарження позивачка покликається на неврахуванням судами попередніх інстанцій при ухваленні оскаржуваних судових рішень висновків Верховного Суду щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах, викладених у постановах від 18.12.2018 у справі №520/12961/16-а, від 11.07.2019 у справі № 264/6292/16-а, від 18.10.2019 у справі №185/2603/17, від 31.01.2019 у справі № 639/2751/17, від 17.01.2020 у справі № 591/5266/16-а, від 19.01.2022 у справі № 528/639/17, від 10.06.2024 у справі №460/51067/22, а також постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17.
12. Ухвалою Верховного Суду від 17.07.2024 відкрито касаційне провадження з підстав, передбачених пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
13. Відповідач відзиву на касаційну скаргу не подав. Ухвалу про відкриття касаційного провадження доставлено в електронний кабінет Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області - 17.07.2024.
VІ. ПІДСТАВИ ПЕРЕДАЧІ СПРАВИ НА РОЗГЛЯД СУДОВОЇ ПАЛАТИ
14. Ухвалою Верховного Суду від 16.01.2026 справу передано на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду.
15. Колегія суддів, яка передала справу на розгляд палати, встановила, що суд касаційної інстанції у складі колегій суддів цієї самої палати вже розглядав справи з подібними правовідносинами.
16. Зокрема, у постанові від 10.06.2024 у справі № 460/51067/22 Верховний Суд дійшов висновку, що при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
17. Таких висновків Верховний Суд дійшов пославшись на те, що позивачу в зазначеній справі була призначена пенсія відповідно до Закону № 3723-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІVвін звернувся вперше.
Крім того, раніше під час обчислення пенсії позивачу показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні не враховувався, що виключає можливість врахування іншого показника ніж за три роки, що передують призначенню пенсії.
18. Натомість у постановах від 16.01.2025 у справі № 240/10092/22, від 13.02.2025 у справі № 300/1149/23, правовідносини в яких є подібними до тих, що склалися у справі №460/51067/22 та у справі, що розглядається, Верховний Суд дійшов протилежного висновку та зазначив, що пенсія державного службовця є різновидом пенсії за віком, оскільки на її призначення мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку. У зв`язку з цим Верховний Суд констатував, що фактично в зазначених справах мало місце переведення на той самий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого закону, а тому немає підстав для застосування частини другої статті 40 Закону № 1058-IV.
19. На думку колегії суддів, яка передала цю справу на розгляд палати, переведення позивачки з вересня 2023 року з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»не є призначенням нової пенсії та не створює правових підстав для застосування показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення.
20. Колегія суддів вважала за необхідне відступити від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 10.06.2024 у справі № 460/51067/22, у яких викладено правовий висновок, що при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІна пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
VІI. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
21. Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду розглянула доводи касаційної скарги, підстави для передачі справи на розгляд палати та дійшла таких висновків.
22. За результатами вивчення судової практики Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у спорах щодо застосування показника середньої заробітної плати при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІна пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV виявлено два основних підходи щодо вирішення цього питання при застосуванні тих самих норм законодавства.
23. В одних випадках Суд зазначає, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІVрегламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV. Оскільки при переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV позивач звертається із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV до пенсійного органу вперше, то і призначення позивачеві пенсії за віком відповідно до зазначеного закону є призначенням пенсії вперше. Отже, відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV, підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
24. Зазначений правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 18.12.2018 у справі № 520/12961/16-а, від 31.01.2019 у справі № 639/2751/17, від 18.10.2019 у справі № 185/2603/17, від 19.01.2022 у справі № 528/639/17, від 10.06.2024 у справі № 460/51067/22.
25. В інших випадках Суд, також керуючись частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV, вважає, що мало місце призначення одного й того ж самого виду пенсії (пенсії за віком), але за іншим законом, а тому немає підстав для застосування частини другої статті 40 Закону № 1058-IV.
26. Зазначений правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.11.2022 у справі № 560/4589/21, від 18.05.2023 у справі № 560/19830/21, від 27.06.2023 у справі № 500/4392/22, від 16.01.2025 у справі №240/10092/22, від 03.02.2025 у справі № 240/33245/23.
27. Згідно з статтею 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
28. Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
29. Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XIIна одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
30. 10 грудня 2015 року, у ході реформування системи державного управління, прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу»(далі - Закон № 889-VIII).
31. З 1 травня 2016 набув чинності Закон № 889-VIII, а положення Закону № 3723-XIIвтратили чинність, у тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).
32. Натомість, у статті 90 Закону №889-VIIIзазначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
33. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-IV).
34. Положеннями частини першої статті 9 Закону № 1058-IVвстановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
35. Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IVдля обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
36. Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IVвизначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
37. Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону № 1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
38. Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IVособі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
39. Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IVвизначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п`ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
40. Верховний Суд України висловлював правову позицію щодо застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV. Зокрема, у постанові від 31.03.2015 у справі № 21-612а14, у постанові від 09.06.2015 у справі № 21-550а14 та від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а дійшов висновку, що частина третя статті 45 Закону № 1058-IVрегулює порядок переведення з одного виду пенсії на інший, якщо попередня пенсія була призначена саме за цим Законом. Натомість якщо особа отримувала пенсію за іншим законом, який передбачає інші підстави та інший порядок призначення пенсії, то при зверненні за пенсією за віком за Законом № 1058-IV має застосовуватися показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення.
41. Велика Палата Верховного Суду не знайшла підстав для відступу від зазначеного правового висновку (постанова від 31.10.2018 у справі №876/5312/17).
42. Суд бере до уваги, що у вище зазначених судових рішеннях правовий висновок щодо застосування частини третьої статті 45 Закону № 1058-IVне залежав від того, на підставі якого саме закону було призначено первинну пенсію. Важливо, що попередня пенсія була призначена не за Законом № 1058-IV.
43. Суд вважає, що зазначений правовий підхід є застосовним і до випадків, коли первинну пенсію призначено на підставі Закону України «Про державну службу».
44. Згідно з пунктом 4-7 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", , розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
45. Відповідно до пункту 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
46. Згідно з пунктом 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення.
47. З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IVустановлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Натомість у разі переведення пенсіонера, який отримує пенсію за іншим законом, зокрема Законом України «Про державну службу», на пенсію за віком або по інвалідності за Законом №1058-IV, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
48. Як встановлено судами попередніх інстанцій, 23.12.2009 позивачці призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
49. Суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»(в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) розмір пенсії визначався у відсотковому співвідношенні до заробітної плати державного службовця на яку нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Механізм обчислення такої пенсії не передбачав застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який є ключовим елементом формули, визначеної статтею 40 Закону №1058-IV.
Отже, під час призначення пенсії за Законом України «Про державну службу» показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні не визначався та не застосовувався.
Тому стосовно позивачки відсутній показник середньої заробітної плати, який міг би враховуватися під час призначення попереднього виду пенсії в контексті частини третьої статті 45 Закону №1058-IV.
50. За таких обставин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає, що висновки, викладені в раніше ухвалених постановах Верховного Суду від 16.01.2025 у справі № 240/10092/22, від 13.02.2025 у справі № 300/1149/23 та інших, де їх застосовано, про те, що при переході з пенсії за віком за Законом України «Про державну службу» № 3723-XIIна пенсію за віком за Законом 1058-IV має місце переведення на той самий вид пенсії (за віком), хоча й за нормами іншого закону (тобто Закону № 1058-IV), не ґрунтуються на правильному правозастосуванні.
51. У зв`язку з наведеним, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне відступити від такого висновку та сформувати наступний:
перехід особи з пенсії за віком, призначеної за Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, на пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV відбувається у спосіб первинного призначення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
52. Застосовуючи наведені вище правові висновки до спірних правовідносин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про те, що переведення позивачки у вересні 2023 року з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України «Про державну службу» № 3723-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, на пенсію за віком, призначену згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV, є первинним призначенням пенсії у межах солідарної системи і така пенсія підлягає обчисленню із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2020 - 2022 роки.
53. Відтак рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 09.02.2024 та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2024 ґрунтуються на неправильному застосуванні судами норм матеріального права - статей 40та 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
54. Відповідно до частини першої статті 351 КАС України, підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
55. Відповідно до частини третьої цієї статті неправильним застосуванням норм матеріального права вважається неправильне тлумачення законуабо застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
56. Під час касаційного розгляду справи Верховним Судом знайшли своє підтвердження доводи касаційної скарги позивача щодо неправильного застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права.
57. Враховуючи викладене, касаційну скаргу слід задовольнити, оскаржувані судові рішення - скасувати з ухваленням нового судового рішення про задоволення позовних вимог.
58. За змістом статті 139 КАС Україниякщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
59. Позивачка за подання позову сплатила судовий збір у розмірі суми 858,88 грн, за подання апеляційної скарги - 1287,32 грн, за подання касаційної скарги - 1717,76 грн, всього - 3863,96 грн, що підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Керуючись статтями 341, 345, 351, 356 КАС України, Верховний Суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2024 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2024 року у справі № 460/25663/23 скасувати.
Ухвалити нову постанову.
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, які полягають у обчисленні розміру пенсії за віком при призначенні ОСОБА_1 з 04 вересня 2023 року відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014 - 2016 роки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 04 вересня 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2020 - 2022 роки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076) витрати по сплаті судового збору на загальну суму 3863 (три тисячі вісімсот шістдесят три) гривні 96 копійок.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та її не може бути оскаржено.
Головуючий суддя В. М. Кравчук
Судді:
Бевзенко В. М. Берназюк Я. О.
Бучик А. Ю. Єзеров А. А.
Коваленко Н. В. Рибачук А. І.
Стародуб О. П. Стеценко С. Г.
Тацій Л. В. Чиркін С. М.
Шарапа В. М. Шевцова Н. В.

