flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про Науково-консультативну раду

Відповідно до статті 47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Науково-консультативна рада утворюється при Верховному Суді з числа висококваліфікованих фахівців у сфері права для підготовки наукових висновків з питань діяльності Верховного Суду, що потребують наукового забезпечення.

Порядок організації та діяльності Науково-консультативної ради визначається положенням, що затверджується Пленумом Верховного Суду.

ЗАТВЕРДЖЕНО

Постановою Пленуму Верховного Суду

від 02 лютого 2018 року № 1

 

ПОЛОЖЕННЯ    

про Науково-консультативну раду
при Верховному Суді

 

1. Загальні засади організації та діяльності Науково-консультативної ради

1.1. Це Положення визначає порядок організації та діяльності Науково-консультативної ради при Верховному Суді (далі – Науково-консультативна рада).

1.2. Науково-консультативна рада є дорадчим органом, що утворюється при Верховному Суді відповідно до статті 47 Закону України «Про судоустрій
і статус суддів», для підготовки наукових висновків з питань діяльності Верховного Суду, що потребують наукового забезпечення.

1.3. Науково-консультативна рада діє на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відповідно до Регламенту Пленуму Верховного Суду та цього Положення.   

 

2. Порядок організації, склад та структура Науково-консультативної ради

2.1. Науково-консультативна рада утворюється з числа висококваліфікованих фахівців у сфері права, які погодилися брати участь в її роботі та мають науковий ступінь доктора юридичних наук або кандидата юридичних наук (доктора філософії) чи інших галузей знань.

2.2. До участі в засіданні Науково-консультативної ради можуть бути запрошені вчені та практики, спеціалісти з різних галузей знань, які не є її членами.

2.3. Особа, яка бажає бути включена до складу Науково-консультативної ради та приймати участь в її роботі, подає до Великої Палати, відповідного Касаційного суду за напрямом своєї фахової спеціалізації резюме, список наукових праць, копії документів про присудження наукового ступеня і присвоєння вченого звання.

Пропозиції щодо персонального складу Науково-консультативної ради можуть надавати судді Верховного Суду, керівники вищих навчальних закладів та наукових установ за погодженням із кандидатом у члени Науково-консультативної ради.

2.4. Кандидатури до складу Науково-консультативної ради розглядаються на зборах Великої Палати, відповідного касаційного суду. На підставі рішення зборів попередньо формується склад Науково-консультативної ради, який затверджується на засіданні Пленуму Верховного Суду.

2.5. Науково-консультативна рада здійснює повноваження до переобрання.

2.6. Повноваження члена Науково-консультативної ради припиняються в разі:

1) закінчення строку, на який його обрано;

2) складання повноважень за його особистою заявою;

3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього;

4) його смерті.

Повноваження члена Науково-консультативної ради  можуть бути припинені за рішенням Пленуму Верховного Суду в разі затвердження нового складу Науково-консультативної ради.

Повноваження члена Науково-консультативної ради  можуть бути також припинені за рішенням Пленуму Верховного Суду в разі систематичного невиконання обов’язків.

2.7. До складу Науково-консультативної ради входять вчений секретар і члени Науково-консультативної ради. Вчений секретар обирається з числа суддів Великої Палати Верховного Суду.

2.8.  Вчений секретар Науково-консультативної ради керує її роботою відповідно до цього Положення; проводить підготовку та головує на засіданнях Науково-консультативної ради; визначає коло питань, що підлягають розгляду на засіданнях Науково-консультативної ради, розробляє плани роботи й організовує їх виконання; проводить наради; спільно з апаратом Верховного Суду забезпечує підготовку матеріалів до засідань Науково-консультативної ради, робочих груп; визначає порядок розроблення та реалізації рекомендацій Науково-консультативної ради, робочих груп; організовує ведення документації Науково-консультативної ради.

2.9. У разі необхідності Науково-консультативна рада може утворювати робочі групи, зокрема із залученням фахівців, які не є членами Науково-консультативної ради, для вивчення та обговорення окремих питань судової практики та організації діяльності судів, підготовки проектів відповідних документів.

 

3. Повноваження Науково-консультативної ради

3.1. Науково-консультативна рада вивчає проблемні питання застосування норм права, що виникають у судовій практиці, і надає Верховному Суду висновки та рекомендації.

3.2. До повноважень Науково-консультативної ради належать:

 3.3. Члени Науково-консультативної ради:

3.4. Член Науково-консультативної ради не може надавати висновок у справі, в якій він бере (брав) участь.

3.5. Член Науково-консультативної ради зобов’язаний не розголошувати інформацію, отриману у зв’язку з виконанням повноважень члена Науково-консультативної ради.

3.6. Члени Науково-консультативної ради виконують свої обов’язки на безоплатній основі.

За добросовісне виконання своїх обов’язків члени Науково-консультативної ради можуть бути в установленому порядку заохочені Головою Верховного Суду.  

 

4. Порядок діяльності Науково-консультативної ради

 4.1. Робота Науково-консультативної ради проводиться за річними планами Верховного Суду.

4.2. Основною формою діяльності Науково-консультативної ради є її засідання та засідання робочих груп.

4.3. Засідання Науково-консультативної ради скликаються в разі потреби, але не рідше одного разу на рік; засідання робочих груп – у разі потреби.

Завчасно до засідання Науково-консультативної ради або робочої групи членам Науково-консультативної ради надсилаються порядок денний і матеріали, що підлягають обговоренню.

Для участі в засіданнях Науково-консультативної ради та робочої групи можуть запрошуватися судді, вчені та практики, спеціалісти з різних галузей знань, які не є членами Науково-консультативної ради.

4.4. На засіданнях Науково-консультативної ради та засіданнях робочих груп ведеться протокол та може відбуватися відео - (аудіо -) фіксація.

Протокол засідання Науково-консультативної ради підписує вчений секретар Науково-консультативної ради, а протокол засідання робочої групи – головуючий на засіданні робочої групи.

Участь у засіданні Науково-консультативної ради (робочої групи) може відбуватися в режимі відеоконференції.

4.5. Вчений секретар Науково-консультативної ради інформує Пленум Верховного Суду про роботу Науково-консультативної ради.

4.6. Діяльність Науково-консультативної ради забезпечує Верховний Суд за рахунок коштів державного бюджету.

4.7. Робота Науково-консультативної ради висвітлюється в офіційному друкованому органі Верховного Суду, на офіційному веб-порталі судової влади України, в інших засобах масової інформації.

4.8. Висновки Науково-консультативної ради, висновки її членів можуть оприлюднюватися на офіційному веб-порталі судової влади України.