flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді КГС ВС взяли участь у дискусії щодо формування Вищого суду з питань інтелектуальної власності

13 лютого 2020, 10:45

13 лютого 2020 року за ініціативи Комітету з інтелектуальної власності Національної асоціації адвокатів України відбувся круглий стіл «Вищий суд з питань інтелектуальної власності: стан формування в контексті конкуренційно-антимонопольної реформи», у роботі якого взяли участь судді судової палати для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов’язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством КГС ВС Ігор Бенедисюк та Ірина Колос.

У своєму виступі Ігор Бенедисюк назвав створення Вищого суду з питань інтелектуальної власності (ІР-суд) потужним кроком вперед та наголосив на надзвичайній важливості невідкладного початку його роботи, адже до складу суду ввійдуть найкращі фахівці у цій сфері, що сприятиме підвищенню якості розгляду спорів зазначеної категорії.

Суддя КГС ВС також нагадав, що спеціалізація суддів у господарських судах триває від початку двотисячних, і наголосив на перевагах судової спеціалізації: «Побудова судів за принципом спеціалізації є найбільш прогресивною формою організації діяльності судової системи. Саме завдяки особливостям спеціалізованого суду забезпечується оперативність, економність та гнучкість процедури розгляду справ».

Питання об’єднання «під одним дахом» ІР та конкурентних справ Ігор Бенедисюк назвав доволі дискусійним, адже у юридичному середовищі висловлюються різні думки з цього приводу, в тому числі протилежні. Він підкреслив, що у світовій практиці немає прикладів такого об’єднання, проте не бачить проблеми у приєднанні нової категорії справ, більше того, спори щодо недобросовісної конкуренції і так є складовою частиною категорії спорів, що стосуються інтелектуальної власності: «Для українських суддів не є новизною розгляд ІР і конкурентних справ, адже свого часу у ВГСУ була створена спеціалізована судова палата, яка досить ефективно розглядала цю категорію спорів».

Водночас він висловив побоювання, що створення спеціалізованого суду з економічної конкуренції може стати аргументом для перезавантаження конкурсу до ІР-cуду, а цього, на його думку, допустити не можна.

Суддя КГС ВС Ірина Колос додала, що вузька спеціалізація дозволяє суддям краще тримати руку на пульсі законодавчих змін. На її думку, запуск ІР-cуду — це першочергова задача, після чого можна займатися доповненням і розширенням спеціалізації.

Судді, кандидати на посаду суддів ІР-суду, адвокати, науковці, патентні повірені, судові експерти, представники правозахисних і громадських організацій та інші фахівці у сфері інтелектуальної власності під час заходу також обговорили організаційні питання створення ІР-суду, висловили пропозиції щодо вдосконалення законодавства, яке регулюватиме його діяльність, шляхи вирішення проблеми конфлікту юрисдикцій і перспективи роботи в умовах конкуренційно-антимонопольної реформи, проаналізували проєкти законів України про внесення змін до деяких законів України щодо конкуренційно-антимонопольної реформи тощо.

Варто нагадати, що ІР-суд було утворено у 2017 році, проте до цього часу його діяльність не розпочато, а конкурсні процедури гальмуються. Крім того, у Верховній Раді України зареєстровано проєкти законів України про внесення змін до деяких законів України щодо конкуренційно-антимонопольної реформи (№ 2730, 2730-1, 2730-2), якими передбачено положення про розширення категорій спорів, які розглядатимуться цим судом.