flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інформація про роботу Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду в умовах воєнного стану

24 лютого 2022 року на території України у зв’язку із військовою агресією російської федерації проти України було введено воєнний стан. Відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

В умовах особливого правового режиму процес здійснення правосуддя триває. Тому Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду в умовах воєнного стану безперервно здійснює свою діяльність, дотримуючись вимог статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» щодо заборони скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства.

Враховуючи, що суди внесено до переліку об’єктів критичної інфраструктури, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, у Касаційному кримінальному суді вживаються необхідні заходи для забезпечення виконання основної функції суду – здійснення правосуддя.

Також на період дії правого режиму воєнного стану у Касаційному кримінальному суді в силу наявних можливостей та у відповідності до вимог законодавства здійснюються заходи для забезпечення безпеки учасників судового процесу та інших відвідувачів суду.

Однією зі складових діяльності Касаційного кримінального суду у цей час є надання необхідної методично-інформаційної допомоги апеляційним судам та судам першої інстанції.

Так, 03 березня 2023 року на вебсайті Верховного Суду було оприлюднено лист головам апеляційних судів «Щодо окремих питань здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану» за підписом голови Касаційного кримінального суду Кравченка С. І.

20 травня 2022 року та 08 липня 2022 року відбулися відповідно перша і друга онлайн-конференції «Особливості здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану: матеріальний та процесуальний аспекти» при підтримці Ради Європи за участю керівництва Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду та голів, заступників голів, секретарів і суддів судових палат з розгляду кримінальних справ апеляційних судів, а також представників судів першої інстанції.

28 липня 2023 року відбулася нарада щодо здійснення правосуддя в умовах воєнного стану за участю керівництва Верховного Суду, голів апеляційних судів України, голови Вищого антикорупційного суду, голів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Ради суддів України та представників інших органів державної влади.

Касаційний кримінальний суд бере активну участь у заходах в межах компетенції та повноважень, є відповідно представленим на різних рівнях з метою ефективного здійснення правосуддя, відновлення порушених прав, свобод та інтересів людини і громадянина та забезпечення принципу верховенства права в умовах правового режиму воєнного стану.

Окрема увага приділяється вивченню міжнародного досвіду щодо судового розгляду кримінальних проваджень про воєнні злочини й забезпечення судів першої та апеляційної інстанцій необхідною методичною допомогою.

Слід зазначити що декілька працівників суду захищають Україну зі зброєю в руках.

Судді та працівники секретаріату Касаційного кримінального суду на регулярній основі беруть активну участь у фінансовій допомозі ЗСУ та долучаються до інших гуманітарних проєктів, перераховуючи свою заробітну плату на їх цілі та долучаючись до придбання необхідного обладнання.