flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Постанова Верховного Суду від 27.02.2018 № 243/6821/17

 

ВЕРХОВНИЙ СУД

 

РІШЕННЯ

 

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

 27.02.2018        

Київ  

№ К/9901/597/17

№ 243/6821/17

 

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом Ярошенко Ніни Петрівни до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії та бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Слов’янського міськрайонного суду Донецької області у складі судді Сидоренко О.І. від 6 жовтня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Гаврищук Т.Г., Блохіна А.А., Сухарька М.Г. від 29 листопада 2017 року,

 

УСТАНОВИВ:

 

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

  1. Ярошенко Н.П. звернулась до суду з позовом до Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дії та бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, в якому просила:

-     визнати протиправною бездіяльність Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка полягає у невиплаті, починаючи з березня 2016 року, пенсії Ярошенко Н.П.;

-     визнати протиправним та скасувати рішення Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про призупинення (припинення) виплати пенсії Ярошенко Н.П.

-     зобов’язати Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити виплату пенсії Ярошенко Н.П., нарахувати пенсію та сплатити заборгованість за весь період, починаючи з березня 2016 року включно, а також утриматись від подальшого призупинення (припинення) виплати пенсії.

 

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

 

  1. Постановою Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 6 жовтня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року, позовні вимоги Ярошенко Н.П. було задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати з 1 березня 2016 року пенсії Ярошенко Н.П.

Зобов’язано Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії за віком Ярошенко Н.П. та виплатити заборгованість за період, починаючи з 1 березня 2016 року на рахунок Ярошенко Н.П., відкритий нею раніше у Публічному акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України”.

В решті позовних вимог відмовлено.

 

  1. Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав, передбачених статтею 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, для припинення позивачці виплати пенсії.

 

Короткий зміст вимог касаційної скарги

 

  1. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Костянтинівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулося із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 6 жовтня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити Ярошенко Н.П. у задоволенні позовних вимог.

 

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

 

  1. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Ярошенко Н.П. є пенсіонером за віком.

Відповідно до довідки від 5 квітня 2016 року № 1425054046 позивачку взято на облік як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та перебуває за адресою: вул. Ломоносова, 123, кв. 10                                                                          м. Костянтинівка, Донецька область.

З березня 2016 року відповідачем призупинено виплату пенсії позивачці.

 

  1. Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача, Ярошенко Н.П. звернулася до суду з позовом.

 

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

 

  1. Касаційна скарга обґрунтована тим, що з 1 березня 2016 року виплата пенсії була призупинена, оскільки Пенсійний фонд України розпочав перевірку бази отримувачів пенсій внутрішньо переміщених осіб на її відповідність вимогам діючого законодавства. Перевірка проводиться за дорученням Міністерства соціальної політики України щодо підтвердження факту проживання внутрішньо переміщених осіб на підконтрольній Україні території. Під час перевірки виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам-пенсіонерам тимчасово призупиняється.

Для поновлення виплати пенсії необхідно особисто звернутися в органи Пенсійного фонду України за місцем реєстрації в якості внутрішньо переміщеної особи та надати оригінали документів, що підтверджують особистість, підтвердити своє проживання на підконтрольній Україні території, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідачем встановлено, що за адресою, вказаною в довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, Ярошенко Н.П. не проживає. Тобто відомості, які були ним надані до управління, можна вважати недостовірними.

 

  1. Ярошенко Н.П. відзиву на касаційну скаргу Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 6 жовтня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року не подано.

 

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

 

  1. Відповідно до статті 7 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

 

  1. Згідно із статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала заяву про відмову від довідки; скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; повернулася до покинутого місця постійного проживання; виїхала на постійне місце проживання за кордон; подала завідомо недостовірні відомості.

 

  1. Відповідно до статті 5 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

 

  1. Статтею 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

 

  1. Частиною 1 статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1)       якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2)       на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

3)       у разі смерті пенсіонера;

4)       у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5)       в інших випадках, передбачених законом.

 

  1. Відповідно до частини 2 статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

 

  1. Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” (в редакції на час призупинення пенсії позивачу) встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1.10.2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюються в установах публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому. Зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії такої довідки, виданої після 09 вересня 2015 року. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати.

 

  1. Постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 8 червня 2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.

 

  1. Згідно з пунктом 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, соціальні виплати припиняються у разі:

1)     наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати;

2)     встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї;

3)     отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат;

4)     скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”;

5)     отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

 

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

 

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

 

  1. Виходячи з аналізу вищезазначених норм права, відсутня така підстава припинення виплати пенсії як зміна місця проживання, перевірка бази отримувачів пенсій внутрішньо переміщених осіб на її відповідність вимогам діючого законодавства, тощо.

 

  1. Умовами продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ “Державний ощадний банк” або з доставкою додому весь час дії такої довідки.

 

  1. Суд звертає увагу на те, що припинення виплати пенсії позивачці відбулося 1 березня 2016 року, тобто до прийняття Кабінетом Міністрів України постанови “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 08 червня 2016 року № 365 та з підстав, не передбачених у статті 49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а тому посилання відповідача на вищезазначений Порядок колегія суддів вважає необґрунтованим.

 

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

 

  1. Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що відповідач, припинивши виплату пенсії з березня 2016 року, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим підлягають захисту порушені права Ярошенко Н.П. шляхом зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії за віком починаючи з 1 березня 2016 року.

 

  1. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.

 

  1. З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

 

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, 

 

ПОСТАНОВИВ:

 

Касаційну скаргу Костянтинівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а постанову Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 6 жовтня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року – без змін.

 

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та  оскарженню не підлягає. 

 

             

Суддя-доповідач                                                                                       Н. В. Коваленко

Судді:                                                                                                          Я. О. Берназюк

                                                                                                                     М. І. Гриців