flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Забезпечення справедливого та ефективного правосуддя в Україні у справах про воєнні злочини є ключовим – Наталія Антонюк

Судова система України готується до розгляду великої кількості справ про воєнні злочини. Поки правоохоронні органи розслідують ці злочини, формують доказову базу та передають обвинувальні акти до суду, судді навчаються й підвищують кваліфікацію з питань міжнародного кримінального та гуманітарного права з тим, щоб забезпечити в національних судах справедливий і ефективний розгляд справ про воєнні злочини.

27 липня 2022 року програма USAID «Справедливість для всіх» організувала експертне онлайн-обговорення наявних проблем при розгляді національними судами справ про воєнні злочини. Також експерти програми презентували висновки і рекомендації, спрямовані на покращення правової бази, розбудови спроможності суддів і посилення судового адміністрування, пов’язаного з розглядом справ про воєнні злочини.

Виступаючи з вітальним словом, секретар Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Наталія Антонюк акцентувала на тому, що агресор цинічно знищує мирне населення і цивільну інфраструктуру, зухвало нехтує нормами міжнародного гуманітарного права, порушує закони та звичаї війни. Тож дуже важливим є те, щоб справедливість була відновлена, а винні особи були притягненні до кримінальної відповідальності. Якщо агресор не буде покараний, у нього виникне бажання повторити скоєне в майбутньому. Кожна безкарність породжує ще більшу безкарність.

Наталія Антонюк зазначила, що сьогодні для України вкрай актуальним є питання про створення міжнародного трибуналу щодо воєнних злочинців, і вона сподівається на підтримку демократичних держав у тому, щоб трибунал був реалізований. Водночас суди України розглядатимуть кримінальні провадження стосовно злочинців нижчої, середньої ланок. Прогнозується, що до національних судів надійде велика кількість таких проваджень. Попри те, що ця категорія справ є новою, судді сьогодні активно працюють та вдосконалюють свої знання з тематики воєнних злочинів і злочинів проти основ національної безпеки України.

Спікерка окреслила коло питань, які для суддів є першочерговими: розгляд кримінальних проваджень за процедурою in absentia, забезпечення захисту свідків і потерпілих, допити малолітніх свідків та потерпілих, повідомлення учасників провадження про судовий розгляд, використання цифрових доказів та інші питання, що стосуються проблематики воєнних злочинів.

Наталія Антонюк переконана, що спільними зусиллями вдасться знайти та визначити наступні кроки, які потрібно буде зробити українській державі для того, щоб і надалі забезпечувати верховенство права та реалізацію прав людини в межах судових розглядів, зокрема у справах про воєнні злочини.

Під час заходу, серед іншого, експерти програми USAID висловилися щодо викликів, пов'язаних із чинною редакцією положень КК України, і рекомендували переглянути положення, що стосуються воєнних злочинів, злочину геноциду та злочинів проти людяності, які викладені в законопроєкті «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України» (реєстр. № 7290 від 15 квітня 2022 року). Також вони порадили дотримуватися єдиних стандартів при судовому розгляді справ заочно та запровадити спеціалізацію суддів у справах про воєнні злочини.

Окрім того, експерти надали рекомендації щодо оцінки навчальних потреб суддів для вдосконалення розгляду справ цієї категорії. У цьому контексті вони акцентували на таких ключових викликах, як потреба розмежування загально-кримінальних і воєнних злочинів та сфери юрисдикції між Міжнародним кримінальним судом і національними судами; необхідність формування системного уявлення про міжнародне гуманітарне право, норми звичаєвого права, прецедентне право міжнародних судів.

Суддя ВС подякувала програмі USAID «Справедливість для всіх» за актуальну та своєчасну допомогу в організації навчальних тренінгів щодо застосування норм міжнародного кримінального права. Наталія Антонюк висловила впевненість, що здобуті знання допоможуть суддям України здійснювати ефективне правосуддя під час розгляду кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів.