flag Судова влада України
| Українська | English |

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування звільнені від сплати земельного податку

29 листопада 2019, 09:02

На загальноосвітній навчальний заклад поширюється пільга щодо звільнення від сплати земельного податку, незалежно від форми власності і джерел фінансування такого закладу, також не є об’єктом оподаткування і нерухомість цього навчального закладу, що використовується ним для надання освітніх послуг.

Про це зазначила колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, розглянувши адміністративну справу за позовом ПАТ «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна академія управління персоналом» до ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправною та скасування індивідуальної податкової консультації.

Суди попередніх інстанцій встановили, що позивач звернувся до ГУ ДФС у м. Києві з листом про отримання індивідуальної податкової консультації з питань, чи має МАУП право на пільгу щодо сплати податку на землю, встановлену підпунктом 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 Податкового кодексу України, чи є об'єктом оподаткування будівлі МАУП, яка є загальноосвітнім навчальним закладом, у розумінні підпункту 266.2.2 п. 266.2 ст. 266 ПК України. У вказаному листі з посиланням на норми ПК України позивач стверджував, що МАУП за специфікою своєї освітньої діяльності є одночасно вищим та загальноосвітнім навчальним закладом, на що надав відповідні підтвердження. Оскільки позивач є загальноосвітнім навчальним закладом, то він повинен бути звільнений від сплати податку на землю в порядку підпункту 282.1.4 п. 282.1 ст. 282 ПК України, а будівлі загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування не належать до об'єктів оподаткування.

Листом ГУ ДФС у м. Києві надано відповідь на зазначений лист позивача, в якому контролюючий орган зробив висновок про те, що на позивача ця податкова пільга не може поширюватися, оскільки він належить до тих закладів освіти, які не утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів. Також відповідач зазначив, що нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яке належить позивачеві, оподатковується на загальних підставах.

Рішенням суду першої інстанції, залишеним без змін рішенням апеляційної інстанції, позов задоволено.

Верховний Суд залишив без змін рішення судів попередніх інстанцій з огляду на те, що будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг, не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно  (підпункт «і» підпункту 266.2.2 п. 266.2 ст. 266).

Колегія суддів зазначила, що від сплати земельного податку звільняються дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування (підпункт 282.1.4 п. 282.1 ст. 282).

З урахуванням наведеного Верховний Суд дійшов висновку про те, що позивач як загальноосвітній навчальний заклад звільнений від сплати земельного податку та податку на нерухоме майно.

Постанова Верховного Суду від 19 листопада 2019 року у справі № 826/2250/17 (адміністративне провадження № К/9901/42092/18) – http://reyestr.court.gov.ua/Review/85836642.