Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
За наявного правового регулювання взяття та перебування на обліку платника єдиного внеску фізичної особи – підприємця з ознакою провадження незалежної професійної діяльності не передбачено. Підзаконний нормативно-правовий акт спеціальної облікової політики в частині визначення цієї категорії платників єдиного внеску не відповідає ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглянувши як зразкову справу за позовом самозайнятої особи до Головного управління ДФС у Харківській області.
Суть спору полягає в тому, що контролюючий орган нарахував позивачеві, який зареєстрований як ФОП, недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску як фізичній особі, яка проводить незалежну професійну діяльність, самостійно вніс зміни до обліку позивача шляхом встановлення йому як платникові єдиного соціального внеску ФОП ознаки провадження незалежної професійної діяльності.
На думку позивача, вимога відповідача є протиправною і підлягає скасуванню.
Верховний Суд зазначив, що за наявного існуючого правового регулювання взяття та перебування на обліку платника єдиного внеску ФОП з ознакою провадження незалежної професійної діяльності не передбачено.
Взяття контролюючим органом на облік особи як платника єдиного внеску – ФОП (п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування») та внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб унеможливлює нарахування єдиного внеску за іншим типом платника без прийняття відповідних рішень і внесення змін щодо попереднього обліку особи у спосіб, визначений Законом і підзаконними нормативно-правовими актами.
Підзаконний нормативно-правовий акт спеціальної облікової політики в частині визначення такої категорії платників єдиного внеску, як ФОП з ознакою здійснення незалежної професійної діяльності, не відповідає ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Зміна контролюючим органом обліку особи – платника єдиного внеску в спосіб, не встановлений Законом або встановлений підзаконним нормативно-правовим актом, який не відповідає зазначеному Закону в цій частині, та нарахування на підставі таких дій єдиного внеску суперечить принципам законності та належного врядування.
Рішення Верховного Суду від 2 вересня 2019 року у зразковій справі № 520/3939/19 (адміністративне провадження № Пз/9901/10/19) – http://www.reestr.court.gov.ua/Review/84077152.