Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Надія Стефанів узяла участь у конференції «Зупинимо насильство над дітьми», організованій представництвом Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) в Україні спільно з Кабінетом Міністрів України. Конференція − перший масштабний національний захід, присвячений проблемі насилля над дітьми в Україні.
«Ця проблема існує не тільки в Україні, а й в інших країнах», − зазначила голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сільвандер. Так, згідно із дослідженнями, щороку в світі приблизно 1 млрд дітей страждає від фізичного, сексуального, емоційного насильства або недбалого ставлення до них.
«Конференція − це унікальна можливість об’єднати всі зусилля, щоб захистити найцінніший потенціал України − її дітей», − наголосила координаторка системи ООН в Україні та координаторка з гуманітарних питань Оснат Лубрані.
У свою чергу, Надія Стефанів розповіла про те, що в Україні багато уваги приділяється питанням, які стосуються ювенальної юстиції. Суддя ККС ВС нагадала, що недавно були прийняті Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України з метою реалізації положень Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» (№ 2227-VIII) та Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (№ 2229-VIII).
«І тепер дитина, яка стала свідком насильства, також визнається жертвою такого насилля», − зауважила Надія Стефанів.
За її словами, щоб комплексно вирішити проблему насильства над дітьми, відповідним органам (соціальним службам, органам опіки та піклування, органам досудового розслідування та судам) потрібно діяти спільно. До речі, така робота вже проводиться: зокрема, з метою розвитку системи виявлення та запобігання насильству над дітьми була створена Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх під загальним керівництвом Міністерства юстиції України. Участь у діяльності цієї ради бере і Надія Стефанів.
Як зазначила суддя ККС ВС, наразі дуже важливо проводити навчання, зокрема для суддів, яке б допомогло їм сформувати навички допиту малолітніх і неповнолітніх, які стали жертвами насилля.
Надія Стефанів звернула увагу на те, що сьогодні існує навчальний курс з особливостей розгляду справ, які стосуються дітей у конфлікті з законом. Водночас необхідно приділяти увагу й питанням щодо розгляду справ, які стосуються дітей – жертв насилля. Тому, зазначила Надія Стефанів, вкрай важливо не допустити повторної віктимізації дітей і розробити алгоритм допиту дитини, потерпілої від насилля.
За її словами, в деяких судах є «зелені кімнати» − приміщення для допиту неповнолітніх свідків чи обвинувачених.
«Правосуддя має здійснюватися з урахуванням інтересів дітей, які стали жертвами насильства», − резюмувала суддя ККС ВС.
Також вона відповіла на запитання присутніх.
Крім того, учасники заходу обговорили питання щодо розроблення спільного стратегічного бачення, як запобігти та подолати насилля над дітьми в Україні.