Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович та суддя цього суду Тетяна Анцупова взяли участь у Конференції, присвяченій 20-річчю становлення адміністративного судочинства у Литві, яка відбулася 31 травня 2019 року у м. Вільнюсі.
Михайло Смокович зауважив, що проведення реформи судової системи стало одним з найголовніших викликів та завдань для України.
Голова КАС ВС розповів про низку змін до Конституції України, завдяки яким відбулось, зокрема, забезпечення незалежності й максимальна деполітизація судової влади, формування та діяльність органів, відповідальних за суддівський корпус, відповідно до європейських стандартів, підвищення професійних вимог до суддів, розширення та чітке визначення підстав їхньої відповідальності.
Одночасно зі змінами до Конституції України, що стосуються правосуддя, 2 червня 2016 року парламент прийняв нову редакцію Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Цей закон фактично став інструментом для реалізації закладених конституційною реформою правосуддя інституційних змін, зокрема оновлення суддівського корпусу та формування нового Верховного Суду за результатами конкурсів, проведених протягом 2016–2017 років та 2018–2019 років.
Особливістю формування Верховного Суду кадровими ресурсами стало застосування абсолютно нового механізму добору суддів. Так, вперше відбір суддів до найвищої судової інстанції відбувався шляхом конкурсу, наголосив суддя.
Законом України «Про судоустрій і статус суддів» була запроваджена також нова структура Верховного Суду, а саме: 1) Велика Палата Верховного Суду; 2) Касаційний адміністративний суд; 3) Касаційний господарський суд; 4) Касаційний кримінальний суд; 5) Касаційний цивільний суд.
У кожному касаційному суді утворені судові палати з розгляду окремих категорій справ з урахуванням спеціалізації суддів.
Також Михайло Смокович розповів учасникам заходу про такий унікальний для вітчизняного судочинства інститут забезпечення єдності судової практики, як зразкова справа. Цей процесуальний інститут передбачений у новій редакції Кодексу адміністративного судочинства України.
Суть механізму полягає в ухваленні Касаційним адміністративним судом (із можливим подальшим контролем з боку Великої Палати Верховного Суду) судового рішення у зразковій справі, яке має братися до уваги усіма адміністративними судами під час вирішення аналогічних справ (так званих типових справ).
Обов’язковість врахування висновків Верховного Суду щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду, на нашу думку, сприятиме запобіганню порушенням прав людини, зменшенню кількості звернень до адміністративних судів за захистом прав, свобод та інтересів від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, а також забезпеченню єдності судової практики, – зазначив голова КАС ВС.
Крім того, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду став більш активно здійснювати судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах. Такий підхід, вважає суддя, значно покращить стан виконання судових рішень в адміністративній юрисдикції.
Наприкінці доповіді Михайло Смокович подякував учасникам заходу за співпрацю та зауважив, що багато років поспіль українські судді й адміністративні суди мають можливість обговорити з литовськими колегами важливі питання розвитку адміністративного права та адміністративного процесу, порадитись у складних ситуаціях і завжди отримати високопрофесійну фахову консультацію.