flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя ВП ВС розповів про проблемні аспекти перегляду судових рішень на підставі рішень ЄСПЛ

04 червня 2019, 11:01

3 червня суддя Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич взяв участь у засіданні круглого столу на тему «Законодавче забезпечення впровадження практики Європейського суду з прав людини в Україні».

За словами судді, на розгляд Великої Палати 2018 року надійшло 130 заяв про перегляд рішень національних судів усіх юрисдикцій на підставі рішень ЄСПЛ. На теперішній час розглянуто 121 заяву, з них 71 – по суті.

За результатом розгляду переважної кількості таких заяв ВП ВС винесла постанови про відмову в їх задоволенні з різних підстав. Зокрема, через відсутність у рішеннях ЄСПЛ вказівки на потребу вжиття заходів індивідуального характеру стосовно заявників; формулювання заявниками вимог до осіб, які не були учасниками справи; пред’явлення фактично нових позовних вимог; відсутність у зверненні до ЄСПЛ вказівки на рішення національних судів, про перегляд яких просить заявник; відсутність зв’язку між справою заявника та справою, порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод при розгляді якої констатовано ЄСПЛ; констатацію ЄСПЛ лише надто тривалих строків розгляду справи національними судами.

«Разом із тим, Велика Палата задовольнила заяву про перегляд рішення на підставі рішення ЄСПЛ у справі "I.N. проти України" та застосувала щодо заявника захід індивідуального характеру, постановивши стягнути на його користь 100 тис. грн як відшкодування маральної шкоди, завданої заявникові внаслідок незаконного утримання у психіатричній лікарні. Це рішення було схвально сприйняте ЄСПЛ – Суд визнав, що таким чином порушені права заявника були відновлені», – зауважив Віталій Уркевич.

Під час виступу суддя звернув увагу на те, що під час розгляду заяв про перегляд рішень на підставі рішень ЄСПЛ судді Великої Палати стикаються з низкою проблем, які можуть бути вирішені на законодавчому рівні.

Віталій Уркевич запропонував вдосконалити нормативно-правове регулювання зазначеної процедури, зокрема, шляхом доповнення переліку обов’язків заявника (обґрунтовувати зв’язок між встановленими ЄСПЛ порушеннями Конвенції при вирішенні відповідної справи судом і справою, заява про перегляд судового рішення в якій подається; надавати копію звернення до ЄСПЛ; надавати докази того, що встановлені ЄСПЛ порушення Конвенції стосуються саме справи, заява про перегляд судового рішення в якій подається) та надання Верховному Суду права переглядати судові рішення у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

«Відповідно до чинного процесуального законодавства Велика Палата має розглянути заяву про перегляд судового рішення на підставі рішення ЄСПЛ впродовж 30 днів з моменту відкриття провадження. Однак інколи ми стикаємося з такими проблемами, як відсутність матеріалів справи чи офіційного перекладу тексту рішення ЄСПЛ, а 30-денний строк вже збігає. За таких обставин, на наш погляд, доцільним було б починати відлік цього строку із дня надходження до Великої Палати матеріалів справи», – зазначив суддя.

Пропонуємо ознайомитися з презентацією судді ВП ВС «Перегляд судових рішень Великою Палатою Верховного Суду на підставі рішень ЄСПЛ».