Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
14–15 травня 2019 року у Верховному Суді відбулася комплексна екскурсія для студентів III та IV курсів денної форми навчання факультету економіки і права Київського національного лінгвістичного університету.
Під час екскурсії студенти оглянули представницький корпус Верховного Суду (Кловський палац) та касаційні суди, де змогли поглибити свої знання щодо проведення судової реформи в Україні, створення найвищого суду у системі судоустрою України та єдиного для всіх судових юрисдикцій суду касаційної інстанції – Верховного Суду, дізналися про його діяльність і перші здобутки.
Під час відвідин Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду студенти поспілкувалися із суддями.
Суддя КЦС ВС Сергій Хопта розповів гостям про те, які категорії справ розглядаються у суді, і звернув увагу, що переважна більшість справ у КЦС ВС розглядається без виклику сторін. Однак на розгляд справ, які стосуються прав дітей (наприклад, про визначення місця проживання дитини, позбавлення батьківських прав), запрошуються сторони. Суддя зауважив, що Верховний Суд вирішує питання щодо правильності застосування норм права, він є судом права, а не факту, не може приймати нові докази від сторін, а перевіряє законність і обґрунтованість судових рішень попередніх інстанцій.
Сергій Хопта також розповів про деякі новели ЦПК України, зокрема процесуальні «фільтри», а також про передачу справ на розгляд палати, об’єднаної палати касаційного суду або Великої Палати Верховного Суду. Це допомагає забезпечувати єдність судової практики. Насамкінець суддя порадив студентам добре вчитися, тоді вони обов’язково досягнуть бажаної мети.
Окрім того, студенти завітали на розгляд справ колегією суддів КЦС ВС (без виклику сторін) та мали можливість поставити питання. Зокрема, запитали про дотримання гендерної рівності у Суді. Суддя КЦС ВС Алла Лесько поінформувала, що судова система України складається із чоловіків і жінок приблизно в однаковій кількості, це стосується практично всіх судів. «Що стосується додержання принципу гендерної рівності, судова система України є взірцем для всіх органів державної влади», – сказала Алла Лесько.
Суддя КЦС ВС Валентина Висоцька розповіла, що у день відвідування суду гостями на розгляді колегії перебувало 53 справи, які розглядалися без виклику сторін. Вона поінформувала, які справи розглядаються колегією з трьох суддів, а які – з п’яти, а також розповіла про деякі справи.
Суддя КЦС ВС Ірина Фаловська порадила студентам, щоб вони змолоду привчалися добросовісно виконувати свої обов’язки. «А добре навчатися – це теж є добросовісним виконанням ваших обов’язків», – сказала вона. Алла Лесько побажала молоді не ставити собі внутрішніх бар’єрів, надуманих причин, через які чогось в житті не можна досягнути. Валентина Висоцька відзначила, що робота юриста дуже цікава. І якщо студенти хочуть бути хорошими правниками, вони мають навчатися щодня. Суддя КЦС ВС Світлана Штелик сказала, що робота юриста складна, і головне у ній – знайти право там, де закон його не захищає. «Треба знаходити баланс, зокрема, між інтересами суспільства й особи. Крім знань, треба мати відчуття справедливості та розвивати його в собі», – порадила вона.
Суддя КЦС ВС Віктор Пророк побажав молоді натхнення, а також ніколи не покладати рук і не припиняти зусиль у прагненні чогось досягнути. «Головне, щоб ви розуміли, чого прагнете, і свої прагнення реалізовували. Тоді у вас все буде гаразд», – зауважив він. А суддя КЦС ВС Валентина Сімоненко побажала гостям світлого світосприйняття. «Якщо будете посміхатися, позитивно ставитися до життя, то отримаєте максимум нагод і можливостей і точно реалізуєте всі свої задуми», – сказала вона.
Також студенти зустрілися з начальником відділу розгляду звернень та надання публічної інформації КЦС ВС Олексієм Николенком. Він розповів про роботу відділу, а також про зловживання деякими особами правом на звернення до суду. Начальник відділу забезпечення роботи секретаря та суддів Другої судової палати КЦС ВС Інна Волкова розповіла про організацію роботи суду, відповіла на додаткові запитання студентів, а також провела екскурсію.
Під час відвідин Кловського палацу – представницького корпусу Верховного Суду, унікальної пам'ятки архітектури, молодь разом з головним спеціалістом відділу систематизації законодавства, бібліотечної та музейної діяльності Верховного Суду управління юридичного забезпечення Іриною Іванченко оглянула розкішні інтер'єри зали Пленумів та музей Верховного Суду, де дізналася історію розвитку судочинства в Україні та ознайомилася з експозицією, яку складають історичні документи й матеріали, які є фактичним свідченням розвитку судоустрою і судочинства в Україні.
У Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду відвідувачі ознайомилися з організацією та змістом роботи структурних підрозділів цього суду. Особливий інтерес молоді викликала експозиція вишитих робіт майстрів – суддів КАС ВС, працівників апарату та членів їхніх родин, підготовлена до Всесвітнього дня вишиванки, яку представила відвідувачам головний спеціаліст відділу систематизації законодавства, бібліотечної та музейної діяльності Верховного Суду управління юридичного забезпечення Олена Рудешко.
Продовжилася екскурсія у приміщенні Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, де в Музеї історії господарських судів України, оглядаючи виставкові вітрини музею, копії архівних документів, фотоальбоми студенти слухали розповідь начальника відділу систематизації законодавства, бібліотечної та музейної діяльності Верховного Суду управління юридичного забезпечення Валентини Щербатюк про становлення і розвиток системи господарських (арбітражних) судів України та їх сьогодення, про діяльність КГС ВС. Також студенти відвідали зали судових засідань, зал очікування для учасників судового процесу, актовий зал, конференц-зал, бібліотеку суду.
Довідково. Екскурсії у Верховному Суді проводяться для груп представників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, громадських об'єднань, органів влади України й інших країн, міжнародних організацій, зарубіжних гостей. Екскурсії проводяться на підставі письмових звернень на ім'я керівника апарату Верховного Суду або керівника секретаріату касаційного суду, поданих не пізніше ніж за 10 днів до бажаної дати проведення екскурсії. Звернення надсилаються поштою або на e-mail: inbox@supreme.court.gov.ua.