flag Судова влада України
| Українська | English |

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду відзвітував про діяльність за перший рік роботи

28 січня 2019, 10:02

«При надзвичайному навантаженні, в умовах якого Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду розпочав свою процесуальну діяльність, суддям та працівникам апарату вдалось організувати ефективну роботу зі здійснення правосуддя», – сказав голова Касаційного адміністративного суду Верховного Суду Михайло Смокович під час зборів суддів Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді, які відбулися 25 січня 2019 року.

В ході розгляду питання про діяльність суду за перший рік роботи Михайло Смокович зазначив, що упродовж 2018 року на розгляді в КАС ВС перебувало справ та матеріалів у кількості 76 502. Цей показник становлять 42 440 справ і матеріалів, переданих з Верховного Суду України та Вищого адміністративного суду України, і 34 062 нових матеріали.

Загалом протягом минулого року судді Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді розглянули 37 449 справ і матеріалів (49%), що перебували на розгляді.

Голова КАС ВС звернув увагу, що найбільшу кількість становлять податкові справи:  надійшло справ і матеріалів – 23 622, розглянуто – 13 767. Наступною категорією справ, які домінують в надходженні та розгляді, є так звані соціальні справи: надійшло – 14 978, розглянуто – 9 888. З відносин публічної служби надійшло 6 476 справ і матеріалів, розглянуто – 3 122. З приводу регулювання містобудівної діяльності та землекористування надійшло – 6 645, розглянуто – 2 557. З приводу реалізації публічної фінансової політики  надійшло – 5 965, розглянуто справ та матеріалів – 1 461.

У 2018 році до КАС ВС як суду першої інстанції надійшло 998 позовних заяв і справ, із них 958 щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. Упродовж року суд ухвалив 686 судових рішень, якими закінчив розгляд цих справ і матеріалів.

Станом на 1 січня 2019 року показник нерозглянутих справ і матеріалів становить 37 124 (49%), зауважив голова КАС ВС.

Він звернув увагу, що до одного судді в середньому надійшло 2844 справи та матеріали. Середній показник ухвалених судових рішень одним суддею Касаційного адміністративного суду становив 1498 одиниць і є одним з найбільших серед усіх касаційних судів Верховного Суду.

Михайло Смокович сказав, що налагодити й оптимізувати робочі процеси, вдалось, зокрема, завдяки впровадженню механізму створення електронних копій усіх процесуальних документів при їх реєстрації; листуванню з використанням електронного цифрового підпису та електронної пошти; фіксації передачі процесуальних документів в автоматизованій системі документообігу суду без використання паперових реєстрів; надісланню судових рішень у електронній формі учасникам судового процесу, які звернулися до суду із відповідною заявою, тощо.

Головна мета – єдина судова практика, спрямована на захист прав людини, яку Верховний Суд забезпечує виключно через судові рішення, наголосив голова КАС ВС. Для досягнення цієї мети процесуальний закон містить кілька механізмів. Зокрема, розгляд справи палатою, об’єднаною палатою або Великою Палатою Верховного Суду. Упродовж 2018 року на розгляд судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів як колегії передано 7 справ, судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав – 10, судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян – 2. Станом на 1 січня 2019 року судовими палатами як колегіями розглянуто 11 справ.

Об’єднана палата Касаційного адміністративного суду розглянула 3 справи та 1 передала на розгляд Великої Палати. На початок 2019 року 1 справа залишилася не розглянутою. 

На розгляд Великої Палати у 2018 році було передано 875 справ.

Наступним ефективним інструментом забезпечення єдності судової практики Михайло Смокович назвав інститут зразкової справи. Зазначена новела дає змогу в найкоротші терміни не тільки вирішити спір по суті, а й виконати рішення суду, що підвищує рівень задоволеності людей роботою адміністративних судів. Так, у звітному періоді Касаційним адміністративним судом прийнято 8 зразкових рішень, 5 із яких вже набрали законної сили.

Крім цього, на підставі судових рішень, ухвалених у зразкових справах, що набрали законної сили, підготовлено правові висновки, які направлено до державних органів влади для виконання.

Касаційний адміністративний суд у складі ВС запровадив роботу з формування банку правових висновків Касаційного адміністративного суду. Такі висновки формуються у разі ухвалення за результатом касаційного перегляду судового рішення, яке має значення для забезпечення однакового застосування норм матеріального та процесуального права адмінсудами.

Михайло Смокович висловив думку, що обов’язковість застосування висновків щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду надалі сприятиме запобіганню порушень прав людини, у зв’язку з чим зменшиться кількість звернень до адміністративних судів за захистом прав, свобод та інтересів від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, і сприятиме забезпеченню єдності судової практики.

Крім того, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду відповідно до ст. 382 КАС України став активніше здійснювати судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах. Михайло Смокович впевнений, що такий підхід значно покращить стан виконання судових рішень в адміністративній юрисдикції.

Він вказав, що єдиною судова практика може стати за активної та постійної підтримки науковців. Загалом упродовж 2018 року Касаційний адміністративний суд надіслав 25 запитів про надання наукового висновку. До суду надійшло 108 наукових висновків, 105 з яких надали члени НКР при ВС, 3 – інші вчені.

Важливим завданням на 2019 рік Михайло Смокович назвав забезпечення розгляду адміністративних справ, пов’язаних з виборчими процесами, оскільки згідно з виборчим законодавством у наступному році має відбутись дві виборчі кампанії.

Нагальними залишаються питання щодо збільшення кількості суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді, зменшення кількості нерозглянутих справ, удосконалення автоматизованої системи документообігу суду.