flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення у зразковій справі про припинення виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі

05 вересня 2018, 17:57

Велика Палата ВС розглянула апеляційну скаргу Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у справі № 805/402/18 і залишила в силі рішення Касаційного адміністративного суду у складі ВС. Цим рішенням розпорядження Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про припинення виплати позивачу пенсії до з’ясування визнано протиправним та скасовано. Також відповідно до рішення суду відповідач зобов’язаний відновити виплату позивачу призначеної за віком пенсії з дати припинення виплати.

Позивач звернулася до суду з позовом до Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов’язання вчинити певні дії, оскільки є пенсіонером та отримує пенсію за віком. У зв’язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції в населеному пункті вона була вимушена покинути своє постійне місце проживання та переїхати до Бахмутського району Донецької області, де і стала на облік як внутрішньо переміщена особа.

Проте зазначений суб’єкт владних повноважень припинив їй виплату пенсії з підстав, не передбачених ст. 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», вказуючи на те, що реалізація прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб на пенсійне забезпечення здійснюється з урахуванням актів Кабінету Міністрів України, які не визнавалися неконституційними та такими, що не відповідають актам вищої юридичної сили.

Чинний механізм виплати пенсій, який поєднує право на пенсію з реєстрацією пенсіонера як внутрішньо переміщеної особи, призвів до численних звернень до суду з адміністративними позовами внутрішньо переміщених осіб про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити певні дії відповідними територіальними управліннями Пенсійного фонду України.

У цій справі Верховний Суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача щодо припинення виплати призначеної позивачу пенсії за віком та зобов’язання відповідача відновити виплату призначеної пенсії є обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню. І позовна вимога про визнання неправомірними дій Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення з 1 квітня 2017 року виплати призначеної за віком пенсії особі охоплюється визнанням протиправним і скасуванням розпорядження Бахмутського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про припинення позивачу виплати пенсії до з’ясування.

Верховний Суд також звернув увагу на ознаки типових справ у контексті цієї зразкової адміністративної справи та обставини зразкової справи, які обумовлюють і виключають типове застосування норм матеріального права й порядок застосування таких норм.