Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Пропонуємо до вашої уваги огляд судової практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду за липень 2026 року, в якому відображено важливі правові позиції з кримінального та кримінального процесуального права – https://court.gov.ua/storage/portal/supreme/ogliady/Oglyad_KKS_07_2026.pdf
У сфері кримінального права зроблено висновки про те, що:
– кримінальне правопорушення, передбачене ст. 336 КК України, може бути вчинене лише особою, яка має статус військовозобов’язаного або резервіста і перебуває на військовому обліку, тобто є спеціальним суб’єктом. Особа, яку закон звільнив від військового обов’язку, не може нести кримінальну відповідальність за ухилення від мобілізації. В особи, яка законно виключена з військового обліку, відсутній також юридичний обов’язок проходити процедуру призову, у тому числі повторно проходити військово-лікарську комісію.
У сфері кримінального процесуального права зазначено, що:
– у разі, якщо суд установив наявність підстав для відшкодування шкоди, передбачених приписами ч. 1 ст. 1172 ЦК України, належним відповідачем є юридична або фізична особа – роботодавець працівника (службовця), який заподіяв шкоду, а не держава;
– проведення огляду VIP-кімнати для переговорів у відділенні банку не обмежує та не порушує прав на невтручання в особисте чи сімейне життя, а також на недоторканність житла чи іншого володіння осіб, щодо яких така слідча дія проводиться.
В огляді висвітлено також інші, не менш актуальні правові позиції.

