Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Заступник Голови Верховного Суду Олександр Мамалуй, голова Касаційного адміністративного суду у складі ВС Михайло Смокович, суддя Великої Палати ВС Володимир Король, суддя ВС у Касаційному кримінальному суді Наталія Білик і суддя ВС у Касаційному цивільному суді Ірина Литвиненко здійснили візит до Німеччини та Австрії в рамках участі в програмі «Будуємо мости для верховенства права», за підтримки проєкту «Сприяння наближенню України до ЄС у сфері верховенства права», який реалізується компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) (Strengthening Ukraine's EU Accession in the Rule of Law (3*E4U)), та Німецького фонду міжнародного правового співробітництва (IRZ).
У перші дні візиту до м. Карлсруе (Німеччина) судді ВС мали змогу поспілкуватися із суддею Федерального конституційного суду Німеччини Геннінгом Радтке і суддею від Німеччини у Європейському суді з прав людини Анею Зайберт-Фоєр.
На зустрічах обговорили багато цікавих тем, у тому числі йшлося про здійснення правосуддя під час війни, важливість забезпечення балансу інтересів у разі необхідності обмеження прав громадян під час пандемії, воєнного стану. Не оминули й тему суддівського активізму. Крім того, судді України і Німеччини поспілкувалися про гарантії суддівської незалежності у практиці ЄСПЛ.

Учасники візиту відвідали Федеральний Верховний суд Німеччини (Federal Court of Justice). В рамках відвідин вони ознайомилися з історією та роботою суду, поспілкувалися з головуючими суддями ІІІ та І Цивільних сенатів суду Ульріхом Геррманном і Томасом Кохом.
Під час спілкування суддів ВС з німецькими колегами порушувалося питання сталості судової практики в Німеччині, обговорювали приклади справ, у яких Сенат цього суду змінив практику застосування норм матеріального права і підстави для такої зміни. Також говорили про взаємодію Федерального Верховного суду Німеччини із Судом справедливості ЄС. Крім того, гостей запросили до офісу головуючого судді та ознайомили з роботою його секретаріату.

Перебування в Карлсруе судді завершили візитом до Генеральної прокуратури Німеччини, де говорили про основні напрями її роботи та про воєнні злочини.
У Федеральному фінансовому суді в Мюнхені судді ВС мали честь поспілкуватися з головою суду Ганс-Йозефом Теслінгом і суддями цього суду.
Судді ВС відзначили відкритість і доброзичливість колег, які відповідали на їхні численні запитання. На зустрічі обговорили, зокрема, питання щодо касаційних фільтрів, ішлося про критику судових рішень, а також про комунікацію Федерального фінансового суду із Судом справедливості ЄС.
.jpg)
Ірина Литвиненко розповіла, що їй дуже сподобалося визначення свавільного рішення, яке дала головуюча суддя Федерального фінансового суду Франческа Верт: «Рішення суду є свавільним, якщо його ніяк не можна обґрунтувати». Для судді ВС було несподіваним те, що Міністерство фінансів Німеччини може внести рекомендації про незастосованість судового рішення у випадку, коли не погоджується з тлумаченням закону.
У ході обговорення як у Федеральному Верховному суді, так і в Федеральному фінансовому суді порушувалися актуальні питання про забезпечення єдності судової практики за законодавством Німеччини та України, зокрема щодо процедури опублікування судових рішень, які містять правові позиції (висновки щодо застосування норм права) вищих судових інстанцій.
.jpg)
Судді ВС здійснили візит і до Конституційного суду Баварії, де їх зустрів голова суду Ганс-Йоахім Гесслер. З роботою суду гостей ознайомила Генеральний секретар Конституційного суду Баварії Корнелія Корнпробст.
Вона розповіла, що основними видами проваджень у суді є конституційні скарги, в яких громадяни можуть стверджувати про порушення своїх суб’єктивних конституційних прав судовим рішенням чи адміністративним (індивідуальним) рішенням, а також popular actions – за допомогою цих скарг будь-який громадянин може стверджувати, що положення баварського законодавства порушує основоположне право, передбачене Конституцією Баварії.
Також судді ВС відвідали Федеральний патентний суд Німеччини. Судочинство в цьому суді ведеться виключно в електронній формі, до складу колегій входять судді з технічною і юридичною освітою, всі експертні висновки робить сам суд. Для гостей підготували цікаву презентацію про роботу цього суду українською мовою.
У рамках візиту до м. Відня (Австрія) судді ВС відвідали Конституційний суд Австрії, де поспілкувалися з віцепрезидентом суду Венерою Маднер і генеральним секретарем суду Штефаном Франком.
Крім того, учасники візиту відвідали Агентство ЄС з питань основоположних прав (FRA), де поспілкувалися зі спеціалістом з міжнародних відносин Массомі Тоші, правовою експерткою Санею Йовичич, науковим співробітником у секторі притулку, міграції та кордонів Томашем Молнаром і керівником сектору протидії расизму та дискримінації в підрозділі з питань рівності, прав ромів та соціальних прав Россаліною Латчевою.
У Верховному суді Австрії відбулася дискусія з головою суду Грегором Кодеком та судовим радником суду Норою Валлнер-Фрідль. Також для гостей провели коротку екскурсію судом.
А в межах візиту до Федерального міністерства юстиції Австрії учасники української делегації поспілкувалися з радником Посольства Австрії в Белграді з питань верховенства права у країнах Південно-Східної Європи Грегором Штавою на тему «Вступ України до ЄС – судові реформи у світлі європейського досвіду».
%20(1)%20(1).jpeg)
Під час проведення цих зустрічей українські судді поцікавилися в європейських колег про позиції вищих судових інстанцій Німеччини та Австрії з окремих питань, що підлягають вирішенню Верховним Судом, зокрема щодо: суб’єктів відшкодування шкоди, завданої працівником правоохоронного органу, і можливості розгляду відповідного цивільного позову в межах так званого з’єднаного процесу у кримінальному провадженні; визначення строків притягнення судді до дисциплінарної відповідальності та дотримання вимог пропорційності під час накладення дисциплінарних стягнень; механізмів застосування адміністративних процедур як передумов звернення з позовом у судовому порядку; інституту конституційної скарги на судові рішення тощо.
За підсумками візиту судді Верховного Суду відзначили, що досвід і знання іноземних колег, якими вони поділилися, можна буде застосовувати в судовій практиці в Україні. Крім того, безцінними є слова підтримки, розуміння всіх українців, яким доводиться жити й працювати в умовах війни.
%20(1).jpg)

