flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

КАС України як складова історії української державності: судді ВС виступили на науково-практичній конференції

17 липня 2025, 09:38

Кодекс адміністративного судочинства України в актах Конституційного Суду України, функціонування адміністративних судів в Україні  в умовах воєнного стану та у повоєнний період, КАС України і його вплив на модернізацію змісту юридичної освіти в Україні – ці та інші питання були у фокусі уваги Науково-практичної конференції «20 років чинності Кодексу адміністративного судочинства як складова історії української державності», участь у якій взяли голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович і суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Семен Стеценко.  

Звертаючись із вітальним словом до учасників традиційної щорічної конференції, очільник КАС ВС Михайло Смокович зазначив, що незважаючи на реалії сьогодення, цьогоріч у ювілейні Дні адміністративної юстиції колективи адміністративних судів України провели різноманітні просвітницькі заходи, спрямовані на підвищення загального рівня обізнаності суспільства щодо місії адміністративного судочинства. Водночас він зауважив, що адміністративні суди створені в нашій державі для того, щоб захищати права, свободи та законні інтереси кожної особи. Адміністративні суди організовували і проводили спеціальні лекції, брейн-ринги, міжнародні й всеукраїнські конференції, круглі столи тощо.

У межах відзначення Днів адміністративної юстиції в Україні у 2025 році 3–4 липня відбулася також VIII Міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. 20-річчя ухвалення Кодексу адміністративного судочинства України: досвід і перспективи адміністративної юстиції щодо забезпечення захисту прав і свобод особи в демократичному суспільстві» (детальніше – https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1841274https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/1845558/). Вийшла колективна монографія з нагоди 20-річчя ухвалення КАС України: «Адміністративне судочинство України: питання теорії і практики». Також Національний банк України виготовив пам’ятну монету «Адміністративне судочинство України» з нагоди 20-річчя утвердження в Україні адміністративного судочинства. Ця пам’ятна монета є символом визнання внеску адміністративного судочинства в Україні.

Також очільник КАС ВС під час конференції виступив з доповіддю «Адміністративне судочинство на варті Української державності: стан, виклики, перспективи». Він зазначив, що ухвалення КАС України 6 липня 2005 року стало фундаментальною віхою у формуванні незалежної й ефективної моделі сучасного адміністративного судочинства, що ґрунтується на засадах верховенства права, юридичної визначеності, змагальності сторін,  рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, забезпечення справедливого судового розгляду. Упровадження судового контролю за рішеннями, діями чи бездіяльністю органів публічної влади, а також їх посадових і службових осіб із застосуванням комплексу важливих правових механізмів і процесуальних інструментів створило належні правові умови для ефективного судового захисту прав, свобод та інтересів кожної особи від зловживань та порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Михайло Смокович зауважив, що високий рівень ефективності адміністративного правосуддя підтверджується результатами діяльності адміністративних судів: упродовж 20 років  розглянуто майже 20 млн справ і матеріалів.

За його словами, вектор європейської інтеграції передбачає не лише запозичення правових моделей, а й гармонізацію національного правопорядку з практикою Європейського суду з прав людини, Суду справедливості Європейського Союзу. Спостерігається послідовна тенденція до зближення концепцій адміністративного судочинства в європейському просторі.

Доповідач акцентував, що адміністративне судочинство України, інтегруючи кращий зарубіжний досвід, активно напрацьовує власні правові концепції і судові доктрини, які мають важливе теоретичне й практичне значення. Рішення адміністративних судів, зокрема КАС ВС, дедалі частіше містять елементи теоретичного узагальнення, правові аналітичні висновки. За 20 років адміністративними судами здійснено чимало напрацювань у контексті формування правових підходів, наукових доктрин щодо захисту соціальних прав громадян, виборчого процесу, оподаткування тощо. Принцип верховенства права як основоположний принцип адміністративного судочинства є гарантією реалізації європейських цінностей, забезпечує здатність громадян захищати свої права, а публічну владу – діяти в інтересах особи.

Спікер зазначив, що Україна аналізує досвід європейських країн, кращі здобутки імплементує у свою законотворчу та правозастосовну діяльність, у судову практику. Як приклад очільник КАС ВС навів доктрину правової процедури, доктрину про реалізацію права на мирні зібрання (про свободу мирних зібрань), про статус біженців, про забезпечення права на доступ до публічної інформації, яка є надзвичайно актуальна не лише в Україні, а й у міжнародній площині.

Крім того, Михайло Смокович зауважив, що упродовж 20 років КАС України зазнав значних модернізацій, спрямованих на підвищення ефективності, відкритості та прозорості адміністративного судочинства. Було запроваджено електронне правосуддя, диференційовано форми провадження, розширено процесуальні повноваження суду, а також удосконалено механізми захисту прав людини. Адміністративне судочинство України активно розвивається та вдосконалюється, з урахуванням цифровізації у сфері правосуддя. Інноваційні цифрові технології не лише спрощують доступ до суду, а й підвищують прозорість, оперативність і ефективність адміністративного судочинства, наголосив доповідач.

Голова КАС ВС також поінформував, що цьогоріч брав участь у колоквіумі «Діалог з Європейським судом з прав людини – Консультативні висновки за Протоколом № 16 до Конвенції та вплив рішень Суду на національному рівні» та в Генеральній Асамблеї Асоціації державних рад та вищих адміністративних юрисдикцій Європейського Союзу. Важливо, що Верховний Суд набув статусу спостерігача в Асоціації державних рад та вищих адміністративних юрисдикцій Європейського Союзу, як і деякі вищі адміністративні юрисдикції Європейського Союзу. Це значний крок на шляху євроінтеграції України і набуття нею повноправного членства в ЄС.

Підсумовуючи, Михайло Смокович наголосив, що за 20 років успішного функціонування адміністративна юстиція довела свою стійкість, дієвість і готовність гідно відповідати на виклики часу, ефективно захищаючи права людей.

Суддя ВС у КАС Семен Стеценко представив учасникам доповідь «Сьогодення адміністративної юстиції України: пошук балансу на засадах верховенства права». Він зазначив, що адміністративні суди – це приклад демократичності та самообмеження держави. Створюючи систему судів для контролю за власними діями, держава добровільно взяла на себе зобов'язання бути підзвітною. Водночас будь-яка владна структура природно прагне зменшити кількість контролерів, які можуть втручатися в її діяльність і змінювати рішення.

За словами спікера, термін «збалансоване адміністративне судочинство» має право на життя. Це не лише про справедливе, неупереджене, своєчасне, людиноцентричне рішення. Йдеться про пошук балансу в умовах, у яких суддя повинен враховувати різні фактори, приймаючи рішення від імені держави.

У контексті порушеного питання суддя навів кілька прикладів, де такий баланс є важливим. Зокрема, це стосується балансу між державним бюджетом і законодавством. В умовах воєнного часу та обмежених фінансових ресурсів потрібно зважати на можливості держави, визначені Законом України «Про державний бюджет», вирішуючи питання щодо відповідних виплат певним категоріям осіб.

Науково-практичну конференцію організував Запорізький окружний адміністративний суд.