Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Відновне правосуддя має стати невід’ємною частиною кримінального та кримінального процесуального законодавства України. На цьому наголосив суддя Великої Палати Верховного Суду Лев Кишакевич під час круглого столу «Правова політика та стратегія впровадження відновного правосуддя через систему безоплатної правничої допомоги в умовах європейської інтеграції».
За його словами, сьогодні інтеграція концепції відновного правосуддя в національне правозастосування можлива шляхом внесення цілеспрямованих змін передусім до КПК України. Ідеться не лише про визнання самого механізму, а й про законодавче закріплення повноважень кожного учасника кримінального провадження для уникнення правової невизначеності, яка нині призводить до застосування різних підходів у судовій практиці.
Особливу увагу Лев Кишакевич приділив захисту прав неповнолітніх у кримінальному процесі. На його переконання, участь дитини в програмі відновного правосуддя має бути не факультативною, а процесуально обов’язковою. Це передбачає внесення відповідних змін до ст. 485 КПК України. Без цього, зазначив суддя, неможливо забезпечити належний захист і єдність судової практики.
Суддя порушив також питання про ст. 66 КК України, запропонувавши чітко закріпити в ній, що участь у програмі відновного правосуддя є обставиною, яка пом’якшує покарання. Така зміна забезпечить сталість судових рішень і перетворить нинішню дискретну практику застосування пом’якшувальних обставин на передбачуваний і справедливий підхід, що відповідає принципам правової визначеності та гуманізації кримінального судочинства.
Підсумовуючи, Лев Кишакевич зауважив: «Ефективне впровадження відновного правосуддя можливе лише за умови створення чітких правових механізмів, які забезпечать узгоджене застосування цього інституту в межах чинної системи кримінального правосуддя. Європейська інтеграція вимагає не лише нових підходів, а й відповідних змін у законодавстві. Саме в цьому ключі маємо розглядати майбутнє відновного правосуддя в Україні».
Захід організовано за підтримки Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх у співпраці з Координаційним центром з надання правничої допомоги і за підтримки Програми розвитку ООН в Україні та уряду Японії.
Фото надали організатори.