Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У вкрай непростий і важливий для нашої держави час судова система України продовжує вдосконалюватися, щоб підвищити ефективність, прозорість своєї діяльності та її відповідність міжнародним стандартам. Усі кроки спрямовані на зміцнення верховенства права й підвищення довіри громадян до системи правосуддя. У цих процесах вагома роль належить саме громадянському суспільству, адже його представники здійснюють незалежний моніторинг судових процесів.
На цьому акцентував заступник Голови Верховного Суду Олександр Мамалуй, звертаючись із вітальним словом до учасників тренінгу для представників громадянського суспільства щодо розроблення та впровадження програм моніторингу судових процесів відповідно до міжнародних стандартів. Навчання відбувається в межах проєкту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя, Фаза II», що впроваджується Програмою підтримки ОБСЄ для України, за методикою, розробленою Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ.
Як зауважив Олександр Мамалуй, моніторинг судових процесів громадськістю – це дієвий інструмент для отримання об’єктивної інформації про здійснення правосуддя та оцінки ефективності роботи судової системи загалом. Такий моніторинг допомагає визначити пріоритетні напрями для подальшого вдосконалення судочинства.
«Судова влада усвідомлює важливість моніторингу судових процесів представниками громадянського суспільства як одного з ключових механізмів покращення діяльності у сфері правосуддя. Я впевнений, що отримані під час тренінгу знання допоможуть ініціювати, планувати та реалізовувати різноманітні програми моніторингу, що стане потужним внеском у подальший розвиток судочинства», – висловив переконання заступник Голови ВС.
До дискусії в межах тренінгу також долучилася суддя ВС у Касаційному кримінальному суді Світлана Яковлєва, яка зауважила, що незалежний моніторинг є не лише необхідним, а й корисним для самої судової системи. Присутність спостерігачів у суді, сказала доповідачка, дисциплінує як суддів, так і сторони процесу, сприяючи дотриманню правових норм. Водночас вона наголосила на необхідності професійної підготовки осіб, які здійснюють моніторинг. Поверхове трактування судових рішень чи технічний підрахунок кількості задоволених або відхилених клопотань може призвести до хибних висновків про упередженість суду. Суддя зазначила, що важливо, щоб моніторинг не сприймався як форма тиску на суд, а був сприйнятий як конструктивний механізм взаємодії.