Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Судді Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк, Ірина Желтобрюх, Андрій Жук, судді ВС у Касаційному господарському суді Єгор Краснов і Тетяна Малашенкова взяли участь у засіданні робочої групи Ради суддів України з підготовки Коментаря до Кодексу суддівської етики, який був затверджений ХХ черговим з’їздом суддів України у вересні 2024 року.
Єгор Краснов, який обіймає посаду голови Комітету РСУ з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів, а також є керівником робочої групи, виступив модератором і координатором дискусії.
Під час засідання робочої групи постатейно обговорили пропозиції до Коментаря. Члени робочої групи узгодили технічні аспекти, необхідні для забезпечення цілісності Коментаря та його представлення як узгодженої позиції Ради суддів України.
Мінігрупи, які готують коментарі до окремих статей Кодексу суддівської етики, розглянули понятійні підходи до дефініцій, що містяться в Кодексі. Це зумовлено тим, що значна кількість дефініцій є наскрізними та стосуються багатьох статей, що зумовлює необхідність уніфікації понятійного апарату при підготовці Коментаря.
Також Єгор Краснов звернув увагу на необхідність безстороннього та неупередженого підходу до оцінки коментарів, підготовлених до статей Кодексу суддівської етики. Він підкреслив, що об’єктивний аналіз усіх напрацювань – необхідна умова для досягнення узгодженого та якісного результату.
Члени робочої групи дійшли згоди, що Коментар до Кодексу суддівської етики повинен супроводжуватися прикладами, які свідчать про дотримання / недотримання норм Кодексу, базисом для яких стануть приклади з міжнародної практики, а також практика ЄСПЛ, Верховного Суду, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Ради суддів України щодо врегулювання конфлікту інтересів.
Андрій Жук, як координатор мінігрупи з підготовки коментаря до ст. 1 Кодексу суддівської етики, представив напрацювання підгрупи. Він акцентував, що ця стаття поряд з преамбулою до Кодексу є визначальною для всього документа, а тому в коментарі до неї доцільним буде надати тлумачення таким поняттям, як судова влада, верховенство права, незалежність судової влади, авторитет судової влади та правосуддя.
Також суддя зауважив, що триває спільна робота щодо узгодження пропозицій коментаря до ст. 1 з напрацюваннями щодо коментаря до інших статей Кодексу суддівської етики.
Розповідаючи про своє бачення коментаря до ст. 16 Кодексу суддівської етики, Ян Берназюк наголосив на необхідності чіткого розмежування допустимого використання технологій штучного інтелекту (ШІ) в судовій діяльності та недопустимого делегування суддівських повноважень. У центрі уваги – захист незалежності, неупередженості судді та збереження його виключної компетенції в оцінці доказів і прийнятті рішень. Коментована стаття, на думку доповідача, виконує запобіжну функцію, слугуючи етичним бар’єром для використання ШІ у спосіб, що може підірвати внутрішнє переконання судді або довіру до правосуддя. Особливої уваги заслуговують запропоновані автором критерії етичної самооцінки суддею перед застосуванням таких технологій.
Доповідач також акцентував, що ст. 16 формує нову парадигму — цифрову етику судді, яка вимагає не лише технологічної обізнаності, а й добросовісного, відповідального ставлення до використання ШІ як допоміжного інструмента.
Захід відбувся в межах Програми підтримки ОБСЄ для України.
Фото надали організатори.