Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Сьогодні, 21 травня 2025 року, Верховний Суд відвідала делегація на рівні Постійних представників держав – членів РЄ з метою з’ясування стану здійснення правосуддя в Україні та ключових викликів, пов’язаних із функціонуванням судів.
Під час зустрічі Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко охарактеризував загальну ситуацію зі здійсненням правосуддя в Україні, окресливши основні виклики, що постали перед судовою системою в умовах війни. Насамперед це безпекові загрози для суддів, працівників апаратів судів і учасників проваджень та тимчасова окупація низки населених пунктів, що унеможливлює забезпечення судового контролю на відповідній території та зумовлює необхідність зміни територіальної підсудності численних судів.
Суттєво ускладнюють роботу судової системи й надмірне навантаження, що в середньому становить понад 4 млн проваджень на рік, і гостра нестача суддівських кадрів.
Попри це, за словами Голови ВС, судова система повноцінно й стабільно функціонує та докладає зусиль для вирішення проблем, пов’язаних з організацією здійснення судочинства в умовах війни.
Водночас мають місце і значні зміни в правовому регулюванні низки категорій правовідносин, зумовлені необхідністю адаптації законодавства до реалій воєнного часу. Йдеться, зокрема, про норми, що встановлюють кримінальну відповідальність за злочини проти основ національної безпеки, воєнні та військові злочини, регулюють діяльність антикорупційних органів тощо.
Також Станіслав Кравченко звернув увагу на нову категорію справ, що надходять на розгляд судів, а саме – щодо відшкодування шкоди, завданої внаслідок війни. Принагідно Голова ВС висловив вдячність Раді Європи за провідну роль у створенні Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України, а також відзначив успішну реалізацію спільного проєкту ВС, ЄСПЛ та РЄ – перекладу матеріалів, розміщених на Платформі обміну знаннями ЄСПЛ, українською мовою. На сьогодні правова спільнота України активно послуговується цим ресурсом, який надає змогу узгоджувати позиції, що формуються в національній правозастосовній практиці, зі стандартами Ради Європи.
Голова ВС також зауважив, що Верховний Суд є активним учасником заходів у межах євроінтеграційного процесу. Так, у Дорожній карті за переговорним розділом 23 «Верховенство права» були враховані пропозиції ВС, зокрема, з питань удосконалення процесу добору суддів і створення нової мережі судів.
Посол, Постійний представник Ірландії при РЄ (Голова GR-DEM) Кейтріона Дойл висловила захоплення народом України, який сьогодні стоїть на захисті демократичних цінностей, та відзначила віддану роботу судової системи в цих надскладних умовах. Кейтріона Дойл також зауважила, що питання, обговорені під час зустрічі, та окреслені проблеми стануть підґрунтям для ідей щодо вдосконалення шляхів підтримки Радою Європи України в питанні забезпечення верховенства права.
Постійний представник Швейцарії при РЄ Клод Вільд висловив вдячність за ті зусилля, що докладає судова влада України для додержання принципу верховенства права. За його словами, дуже важливо, щоб результати цієї роботи були належним чином донесені до широкого загалу, в тому числі, й до світової спільноти.
Суддя Великої Палати Верховного Суду Ольга Ступак відзначила, що ця зустріч дає впевненість у підтримці з боку Ради Європи, яка є надзвичайно цінною для національної судової системи, а спільні заходи є дуже корисними й такими, що дають можливість перейняти досвід РЄ і надалі ефективно впроваджувати стандарти Ради Європи на практиці.
У зустрічі також узяли участь Посол, Постійний представник Австрії при РЄ Алоїзія Вергеттер, Посол, Постійний представник Нідерландів при РЄ Таня Гонггрійп, Постійний представник Литви при РЄ Андріус Крівас, Посол, Постійний представник України при РЄ Борис Тарасюк, представник секретаріату Комітету міністрів РЄ Денис Брібозія, Директор з координації програм РЄ д-р Клаус Нойкірх, радник з політичних питань (Республіка Молдова та Україна) РЄ Олена Литвиненко, Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак, голова Касаційного кримінального суду у складі ВС Олександр Марчук, перший заступник керівника Апарату – керівник департаменту аналітичної та правової роботи ВС Расім Бабанли та начальник відділу міжнародного співробітництва ВС Ліна Губар.