Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Як ми вже неодноразово повідомляли, Верховний Суд у взаємодії з Європейським судом з прав людини здійснює переклад українською мовою матеріалів, розміщених на Платформі обміну знаннями ЄСПЛ-KS (Knowledge Sharing Platform-ECHR), а також здійснює переклад нових матеріалів, що розміщуються на цій Платформі.
Для того, щоб вам було простіше стежити за новими матеріалами, ми інформуватимемо вас про появу перекладів довідок, ключових тем, посібників.
Цього разу інформуємо про надзвичайно цікаву довідку, яка стосується практики Європейського суду з прав людини та права Європейського Союзу щодо масового спостереження.
Довідка підготовлена Секретаріатом ЄСПЛ та Агентством Європейського Союзу з питань основоположних прав (FRA) в межах спільної роботи для висвітлення судової практики в окремих сферах, де взаємодіють право ЄС та Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод.
Її ключова особливість полягає у висвітленні практики як ЄСПЛ, так і Суду справедливості ЄС, а також у тому, що вона є однією з трьох спільних інформаційних довідок цих органів. Інші довідки присвячені Європейському ордеру на арешт і основоположним правам та праву на забуття.
ЄСПЛ розглядає масове спостереження переважно в контексті права на повагу до приватного життя і кореспонденції (ст. 8 Конвенції) та свободи вираження поглядів щодо захисту журналістської комунікації (ст. 10 Конвенції).
Суд справедливості ЄС аналізує масове спостереження крізь призму захисту персональних даних і права на приватність, гарантованих Директивою 2002/58/ЄС та Загальним регламентом про захист даних (GDPR), у світлі статей 7, 8 і 11 Хартії основоположних прав ЄС.
Зокрема, спільна інформаційна довідка містить виклад:
- рішення Суду справедливості ЄС від 2 жовтня 2018 року у справі «Прокуратура» (Ministerio Fiscal), C-207/16, щодо порогу серйозності, за якого втручання в основоположні права може бути обґрунтованим. Справа стосувалася доступу поліції до даних, які ідентифікують користувачів телефонних номерів, активованих викраденим телефоном;
- рішення ЄСПЛ від 13 лютого 2024 року у справі «Подчасов проти Росії» (Podchasov v. Russia), № 33696/19, у якій було встановлено порушення ст. 8 Конвенції через законодавчу вимогу до організаторів інтернет-комунікацій зберігати комунікаційні дані та зміст повідомлень і передавати їх державним органам разом із засобами для розшифрування.
Переклад цієї довідки українською мовою доступний на Платформі обміну знаннями ЄСПЛ-KS за посиланням:
https://ks.echr.coe.int/documents/d/echr-ks/mass-surveillance-ukrainian.