flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді Верховного Суду стали членами журі Третього муткорту із суддівської етики

01 травня 2025, 09:49

Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Мирослава Білак, суддя ВС у Касаційному кримінальному суді Олександра Яновська та суддя ВС у Касаційному цивільному суді Дмитро Гудима оцінювали учасників Третього муткорту із суддівської етики, що проходив 26–27 квітня 2025 року.

Муткорт із суддівської етики – це навчальні змагання, що моделюють засідання дисциплінарного органу, в якому команди на основі фабули змагання виступають у ролях представників скаржника та судді.  

Мирослава Білак наголосила, що проведення таких муткортів, які максимально наближені до реальних дисциплінарних процедур у Вищій раді правосуддя, та ще й у приміщенні Вищого антикорупційного суду, який додає певного символізму, дають надію на майбутнє і вселяють віру, що такі майбутні юристи здатні захистити сильний запит українського суспільства на справедливість. Саме подібні змагання дають не просто практичну підготовку, а й загартовують сучасну молодь до сучасних викликів, які формуються порядком денним у житті нашої країни. «Пишаюся, що професійну якість гри команд-учасників могли спостерігати спонсори цього заходу, які прийшли підтримати нашу молодь, – це представники Федерального міністерства закордонних справ Німеччини», – зазначила суддя. 

Олександра Яновська зауважила, що вже не вперше бере участь у ролі судді в подібних муткортах і завжди приємно вражена не тільки знаннями, що демонструють учасники цих змагань, але й рівнем володіння софт-скілами: риторикою, емпатійністю, стресостійкістю. «Муткорти є важливою складовою підготовки майбутніх юристів-практиків і чудовою нагодою отримати відгук щодо своїх навичок від досвідчених професіоналів», – сказала вона.

Дмитро Гудима відзначив, що тема цих модельних судових дебатів доволі нетрадиційна для таких заходів, бо в навчальних закладах детально проблематику дисциплінарної відповідальності суддів не вивчають. Учасники дебатів виявляли навички риторики та вміння аргументувати позицію як скаржника, так і судді, звинуваченого в дисциплінарному проступку. Вони досить добре, а часом відмінно, розбиралися в тематиці на прикладі фабули, яка, на думку судді, була не найпростішою. Гравці орієнтувалися у практиці Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, також були непогані спроби використання практики Великої Палати ВС.

Навчальний захід спрямований на підвищення обізнаності молодих правників щодо доброчесності та етичних стандартів суддівської діяльності, а також удосконалення теоретичних знань і практичних навичок участі в дисциплінарному провадженні.

В усному етапі змагань брали участь вісім команд, відібраних за результатами попереднього письмового конкурсу. За його умовами команди повинні були підготувати на основі фабули два звернення до дисциплінарного органу від кожної зі сторін змагання: дисциплінарну скаргу на вчинення суддею проступку та заперечення на скаргу.

Для учасників муткорт став чудовою нагодою розібратись у практичних аспектах застосування законодавства та судової практики, поспілкуватися із суддями, експертами-правниками та поліпшити ораторські здібності.

Захід організували Фундація DEJURE в партнерстві з Вищим антикорупційним судом за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.