Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У межах візиту до Японії суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді Олена Кібенко ознайомилася з роботою японської судової системи та відвідала кілька судових інституцій у Токіо, зокрема Верховний суд Японії, Токійський бізнес-суд (Tokyo Business Court), Токійський окружний суд (Tokyo District Court).
Як суддя господарської юрисдикції, Олена Кібенко звернула увагу на досвід функціонування Токійського бізнес-суду – він був створений лише у 2022 році як підрозділ Токійського окружного суду. До цього суду були передані чотири категорії справ, які раніше розглядали суди загальної юрисдикції: 1) комерційні спори; 2) IP-спори, 3) справи про банкрутство; 4) спори з реструктуризації. Суд орієнтований на обслуговування бізнесу, швидкий розгляд справ, судді повинні мати відповідний досвід і спеціалізацію. Обговорюються ідеї можливого переходу на розгляд справ з іноземними учасниками англійською мовою. Прикладом при створенні Токійського бізнес-суду став Лондонський комерційний суд, з яким японські колеги активно співпрацюють.
Олена Кібенко ознайомилася з роботою Японського інституту юридичної підготовки та досліджень (Legal Training and Research Institute of Japan). Зокрема, дізналася більше про програму так званих dispatch-style-курсів, спрямованих на боротьбу із професійним вигоранням у судді та набуття ним досвіду роботи в розвинених сучасних бізнес-структурах. Відповідно до умов програми суддя може на один рік перейти на роботу в приватний бізнес, у компанію, яка є партнером інституту в цій програмі. Як правило, партнери програми – великі банки, виробничі та юридичні компанії. Суддя може працювати там юристом або виконувати зовсім іншу роботу. При цьому зберігається статус судді й зарплата. За рік таке навчання проходять приблизно 50 суддів. Це дає судді практичні навички та розуміння бізнесу. Інститут також пропонує багато програм для навчання за кордоном. Такі програми спрямовані на те, щоб суддя міг вийти за межі суду, здобути досвід в інших сферах як у Японії, так і в інших країнах.
Також суддя ВС зустрілася з керівництвом Японської федерації правничих асоціацій та представниками місцевих правничих асоціацій для обговорення напрямів і наслідків судової реформи, яка зараз реалізується в Японії, ролі суддівської спільноти та адвокатури в таких змінах.
Під час візиту Олена Кібенко оглянула основний кампус Токійського університету, який є найстарішим та найавторитетнішим навчальним закладом країни, і провела неформальну зустріч зі студентами й викладачами цього університету, протягом якої студенти мали можливість поставити судді різні запитання. Зустріч відбувалася за правилом Чатем-Хаусу (Chatham House Rule), який сприяє відвертості обговорення.
Програма ознайомлення з роботою японських судових інституцій була організована в межах Постійного міжнародного форуму комерційних судів (SIFoCC) за сприяння судді Комерційного суду Лондона, який відповідає за поточну роботу SIFoCС, Робіна Ноулза.
Довідково. Постійний міжнародний форум комерційних судів (SIFoCC) був створений у травні 2017 року. Разом з Україною, яка стала повноправним членом SIFoCC 29 травня 2024 року, SIFoCC об’єднує 58 країн.