flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Представники Верховного Суду і Ради Європи обговорили ключові напрями й окремі аспекти подальшої співпраці

24 січня 2025, 11:22

Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко провів зустріч із головою Департаменту з питань впровадження прав людини, правосуддя та стандартів правової співпраці Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи Лілією Гретарсдоттір і представниками проєктів РЄ.

Насамперед Голова ВС поінформував про загальну ситуацію, що склалася в судовій системі, та проаналізував результати роботи Верховного Суду за минулий рік, звернувши увагу на те, що в судах зберігається тенденція до збільшення навантаження.

Так, якщо у 2023 році на розгляд Верховного Суду надійшло 86 тис. справ, то у 2024 році обсяг надходжень становив уже 91 тис. проваджень.

З них понад 40 тис. – справи адміністративної юрисдикції, здебільшого – спори щодо соціальних виплат. Стабільно високе навантаження спостерігається і в господарській, цивільній та кримінальній юрисдикціях. При цьому війна суттєво вплинула на специфіку категорій справ, що надходять на розгляд судів. Доволі масовими стали заяви про встановлення фактів, що мали місце на тимчасово окупованих територіях, спори, пов’язані з отриманням виплат у зв’язку із загибеллю військовослужбовця, інших соціальних виплат, кримінальні провадження щодо злочинів проти основ національної безпеки тощо.

Загалом, за словами Станіслава Кравченка, на розгляд судів усіх інстанцій та юрисдикцій за рік надходить у середньому 4,5 млн справ. Водночас поряд із надмірним навантаженням існує ще одна, на менш складна проблема, – кадровий голод у судовій системі. Конкурсні процедури тривають, однак їх складність і тривалість не дають змоги якнайшвидше заповнити наявні вакансії. Верховний Суд також працює в умовах нестачі кадрів: на сьогодні майже чверть посад суддів вакантні.

Підсумовуючи, Голова ВС зауважив, що впоратися з викликами й забезпечити ефективну роботу Верховному Суду вдалося, у тому числі, завдяки надійній підтримці Ради Європи, а подальша співпраця, безумовно, дуже важлива для України, зокрема, в контексті євроінтеграційних процесів.

Лілія Гретарсдоттір відзначила те, що Верховний Суд впроваджує новації у свою діяльність, забезпечує максимальну відкритість і докладає чимало зусиль для підвищення авторитету ВС та рівня довіри громадян до судової влади.

Голова Департаменту РЄ запевнила, що Рада Європи готова й надалі надавати судовій владі України підтримку та експертну допомогу, яка була б корисною та відповідала б актуальним потребам.

В контексті обговорення ключових напрямів й окремих аспектів подальшої співпраці Лілія Гретарсдоттір акцентувала, зокрема, на питаннях, пов’язаних із євроінтеграцією, застосуванням процедури in absentia, оптимізацією процедур добору суддів і підвищенням довіри до суду.

У зустрічі також узяли участь менеджер проєкту РЄ «Підтримка судової влади України в умовах війни та післявоєнного періоду» Ірина Кушнір, координатор проєкту РЄ «Зміцнення прав людини в системі кримінальної юстиції України» Божена Маланчук, менеджер проєкту РЄ «Зміцнення прав людини в системі кримінальної юстиції України» Аліса-Тетяна Пєтухова, радник з правових питань проєкту РЄ «Зміцнення прав людини в системі кримінальної юстиції України» Артур Карвацький, менеджер проєкту РЄ «Посилення судових та позасудових засобів захисту прав осіб, постраждалих від війни в Україні» Наталія Охотнікова, перший заступник керівника Апарату – керівник департаменту аналітичної та правової роботи ВС Расім Бабанли та начальник відділу міжнародного співробітництва ВС Ліна Губар.