Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Повномасштабна агресія рф проти України торкнулася кожного українця та всіх сфер життя. Сума збитків, завданих росією внаслідок бойових дій населенню та бізнесу, оцінюється в більш як 500 млрд євро. Розмір шкоди, спричиненої діями рф довкіллю, становить понад 71 млрд євро.
З низкою непростих правових питань, пов’язаних з війною, зіткнулися і українські суди. Найскладніше з них – притягнення держави-агресора до відповідальності.
Про це іноземним колегам розповів Секретар Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич під час діалогу «Північ і південь: суддівська співпраця між Сполученим Королівством та Глобальним Півднем». Обговорення відбулося в межах серії гостьових лекцій суддів, організованих Global South Network – міжнародною міждисциплінарною мережею для обміну знаннями в соціальній, релігійній, політичній, правовій, економічній сферах.
Віталій Уркевич зазначив, що у квітні 2022 року ВС висловив правову позицію про можливість ігнорування українськими судами імунітету рф як держави-агресора у справах про компенсацію шкоди, завданої внаслідок збройної агресії. Збереження юрисдикційного імунітету рф позбавить позивачів ефективного доступу до суду для захисту своїх прав, що суперечить ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Секретар ВП ВС висловив сподівання, що з таким підходом погодяться й іноземні суди, зокрема при вирішенні питання про визнання і виконання рішень українських судів про стягнення збитків, завданих унаслідок війни.
Щодо суддівської незалежності та захисту судової влади від зовнішнього тиску спікер наголосив, що для українського судочинства надважливим є підхід Верховного суду Великої Британії до забезпечення незалежності суддів.
Так само для українських судів одним із пріоритетних завдань є побудова належної комунікації із суспільством і медіа. Відкрита комунікація гарантує прозорість національної судової системи та формує довіру громадян до суду.
Резюмуючи, Секретар ВП ВС наголосив на значущості міжнародного обміну досвідом і спільного пошуку відповідей на глобальні запитання. «У сучасному світі саме співпраця та діалог можуть забезпечити ефективне правосуддя і захист інтересів кожної людини. Я вірю, що спільна робота для побудови справедливого суспільства – це не лише можливість, а й наша відповідальність», – переконаний Віталій Уркевич.