flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Про особливості застосування законодавства про адміністративну процедуру говорили під час зустрічі-дискусії у КАС ВС

18 грудня 2024, 12:41

У Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду відбулася зустріч-дискусія на тему «Закони України "Про адміністративну процедуру" та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру": зміст та особливості застосування».  

Під час відкриття заходу модератор – суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Володимир Бевзенко – подякував за організацію зустрічі-дискусії та можливість обговорення актуальних питань щодо застосування адміністративної процедури. 

У вітальній промові голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович зазначив, що не достатньо лише імплементувати законодавство європейських країн в Україні, його необхідно застосовувати. Тому проблематика заходу є актуальною, оскільки впровадження адміністративної процедури крок за кроком наближає Україну до інших європейських країн, які вже давно мають відповідні закони про адміністративну процедуру.

Спікер подякував проєкту ЄС «Право-Justice» за допомогу Україні, зокрема, щодо питань про адміністративну процедуру у фокусі євроінтеграції. «Дуже приємно, що міжнародні інституції вболівають за Україну та українське суспільство, щоб українці жили за стандартами та принципами, які є в європейських країнах щодо взаємодії держави з фізичними та юридичними особами», – сказав Михайло Смокович.

Очільник КАС ВС нагадав, що Закон України «Про адміністративну процедуру» був прийнятий 17 лютого 2022 року, а набрав чинності 15 грудня 2023 року. Доповідач зазначив, що серед першочергових завдань Стратегії реформування державного управління України на 2022–2025 роки – надання фізичним та юридичним особам зручних високоякісних послуг і зрозумілих процедур.

За словами Михайла Смоковича, інститут адміністративної процедури досить розвинений у країнах Західної Європи й Північної Америки. Для багатьох зарубіжних країн питання законодавчого врегулювання адміністративних процедур вирішено вже давно. Наприклад, відповідні закони є в Німеччині, Латвії, Франції, Швейцарії, Естонії тощо.

Що стосується судової практики, то наразі в адміністративних судах її ще не так багато. В деяких рішеннях ВС містяться лише посилання на положення Закону України «Про адміністративну процедуру» стосовно публічного інтересу, принципів адміністративної процедури, дискреційних повноважень адміністративного органу. Цей Закон чіткіше врегульовує відносини між людиною і державою та захищає права людини у цих відносинах.  

У свою чергу Закон України від 10 жовтня 2024 року № 4017-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру"» прийнятий з метою приведення законодавчих актів України у відповідність до Закону України «Про адміністративну процедуру». Цим Законом внесено зміни до 196 законодавчих актів. Саме тому на шляху України до ЄС необхідно не тільки приймати закони, потрібно їх впроваджувати у практичну діяльність.

Заступниця керівника проєкту ЄС «Право-Justice» Ольга Срібняк від імені цього проєкту подякувала за участь у дискусії та зацікавленість у глибокому розгляді питань, що стосуються змісту й особливостей застосування Закону України «Про адміністративну процедуру» та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру"». Вона висловила сподівання, що цей захід, як і подальші спільні зусилля, сприятиме ефективному впровадженню таких важливих законодавчих змін.

Доповідачка зазначила, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру"» усуває низку колізій та уніфікує підходи до процедур ухвалення, виконання, оскарження адміністративних актів відповідно до нових норм. За словами Ольги Срібняк, це, безперечно, є важливим етапом впровадження Закону України «Про адміністративну процедуру», уніфікації адміністративних процедур та наближення українського законодавства до стандартів ЄС.

Ольга Срібняк наголосила, що у світлі впровадження законів України «Про адміністративну процедуру» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру"» надзвичайно важливим буде правильне й послідовне застосування їх положень суддями. Судова практика стане ключовим елементом у забезпеченні ефективності цих змін і їх позитивного впливу на правову систему України. На думку доповідачки, ця зустріч-дискусія стане ще одним важливим кроком у цьому напрямі, а її результати втіляться на практиці.

Старший науковий співробітник Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, національний експерт проєкту ЄС «Право-Justice» Віктор Тимощук ознайомив учасників зустрічі з новелами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України "Про адміністративну процедуру"».

В межах заходу учасники також дискутували щодо особливостей застосування адміністративної процедури.

 Захід організував Верховний Суд у співпраці з проєктом ЄС «Право-Justice» та Національною школою суддів України.