Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Представників Верховного Суду, правоохоронних органів України, Ради Європи, Європейського суду з прав людини, міжнародних організацій та громадянського суспільства об’єднала конференція з обміну електронними доказами, яка пройшла в Раді Європи.
Здатність ефективно реагувати на виклики, пов'язані з кіберзлочинністю та електронними доказами, – нині актуальне питання для України. Ця конференція була покликана вдосконалити роботу з електронними доказами задля подальшого їх використання в кримінальних провадженнях, пов'язаних з воєнними злочинами та грубим порушенням прав людини в умовах російської агресії проти України.
Судді Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Наталія Білик і Світлана Яковлєва, а також начальник управління аналітичної та правової роботи Касаційного кримінального суду департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду Ольга Бринзанська представили доповідь «Оцінка електронних доказів судами України».
Зокрема, йшлося про те, що КПК України не передбачає окремих положень про електронні докази, що підвищує значення судової практики, насамперед практики Верховного Суду, стосовно оцінки електронних доказів у кримінальному провадженні. Нині сформовано сталу судову практику про використання електронних доказів.
Разом з тим виникають питання щодо оцінки електронних доказів, отриманих з відкритих джерел. Це докази, отримані з матеріалів фотозйомки, звукозапису, відеозапису та інших носів інформації (у тому числі комп’ютерних даних), що містяться у відкритих чи закритих мережах. Вони можуть розглядатися судом як підстава для внесення відомостей до ЄРДР або як докази, зафіксовані у протоколах огляду інтернет-ресурсів, протоколах слідчих або в додатках до таких протоколів.
Практика судів з цього питання ще формується і значною мірою обумовлена обставинами конкретного кримінального провадження та процесуальною поведінкою сторін. Значна частина кримінальних проваджень, які розглядаються за процедурою спеціального судового провадження (in absentia) та в яких сторона обвинувачення посилається на електронні докази з відкритих джерел, – це кримінальні правопорушення проти основ національної безпеки, а також проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку. Багато таких проваджень не стають предметом касаційного розгляду, що обмежує можливість Верховного Суду формувати практику щодо оцінки електронних доказів, отриманих з відкритих джерел.
Захід організувала команда проєкту CyberUA, який є внеском до Плану дій Ради Європи для України на 2023–2026 роки, у співпраці з партнерами проєкту.