Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Секретар Великої Палати Верховного Суду Віталій Уркевич узяв участь у 3-му Глобальному форумі з питань правозастосування «Штучний інтелект, права людини та виконання судових рішень у цивільних та господарських справах: що гарантовано учасникам судових процесів?» та 43-му пленарному засіданні Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ), які відбулися в м. Страсбург (Франція).
3-й Глобальний форум з питань правозастосування був присвячений обговоренню технологічних досягнень й етичних проблем, пов’язаних із поширенням використання штучного інтелекту в правовій сфері.
У межах 43-го пленарного засідання CEPEJ Віталій Уркевич ознайомив європейську аудиторію з поточною ситуацією в судовій системі України, яка функціонує в умовах повномасштабної війни, розв’язаної росією.
«На додаток до кадрового дефіциту суддів ми зіткнулися з пошкодженням приміщень судів і відсутністю електроенергії, спричиненими російськими обстрілами», – повідомив Секретар Великої Палати ВС.
Він зауважив, що зміненою залишається територіальна підсудність більш як 80 судів. Значна кількість суддів та членів їхніх сімей були змушені виїхати з прифронтових і тимчасово окупованих територій, частина суддів переведені до інших судів. Станом на початок грудня 2024 року внаслідок повномасштабної збройної російської агресії пошкоджено приміщення 136 судових установ України. Усе це та постійні безпекові загрози перешкоджають розгляду справ.
Віталій Уркевич нагадав іноземним колегам, що серед суддів є і жертви, вбиті державою-агресором. Так, наприкінці вересня 2024 року внаслідок ворожого обстрілу на Харківщині загинув суддя Верховного Суду Леонід Лобойко.
Утім, зазначив Віталій Уркевич, попри всі перешкоди українські суди працюють досить ефективно в нинішній ситуації. Судова система продовжує захищати права громадян та юридичних осіб.
Протягом першої половини 2024 року до українських судів надійшло понад 2 млн 250 тис. справ і матеріалів. До Верховного Суду за цей період надійшло 46 тис. касаційних скарг.
У першому півріччі цього року українські суди розглянули понад 2 млн 118 тис. справ (94 % від загальної кількості справ). Верховний Суд розглянув 96 % справ.
Водночас перед національними судами постала правова проблема щодо притягнення рф до відповідальності. У справах про стягнення збитків, завданих унаслідок російської агресії, Верховний Суд дотримується позиції, що національні суди повинні ігнорувати юрисдикційний імунітет росії через кричущі порушення прав людини державою-агресором.
Також Віталій Уркевич виразив слова вдячності європейським колегам за постійну підтримку судової системи України.