Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк та суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Василь Крат взяли участь у Європейській конференції з протидії SLAPP – стратегічним позовам проти участі громадськості. Захід, організований Коаліцією проти SLAPP в Європі (CASE) і Європейським центром свободи преси та ЗМІ (ECPMF) спільно з Радою Європи, відбувся в Страсбурзі (Франція).
Конференцію проведено за участю представників Ради Європи, Європейського Союзу, членів CASE, постраждалих від SLAPP, суддів, експертів, журналістів, юристів, захисників свободи слова, науковців, омбудсменів та представників громадянського суспільства.
Мета заходу – просування та впровадження прийнятих у 2024 році правових інструментів протидії SLAPP для широкої громадськості, а також висвітлення законодавчих, політичних та урядових ініціатив, які допоможуть у впровадженні таких стандартів на національному рівні.
Під час конференції учасники детально обговорили результативність документів, які вже діють в окресленій сфері, зокрема Директиву (ЄС) 2024/1069 Європейського Парламенту та Ради від 16 квітня 2024 року щодо захисту осіб, які беруть участь у суспільній діяльності, від необґрунтованих позовів та Рекомендації CM/Rec(2024)2 Комітету міністрів Ради Європи щодо боротьби зі стратегічними позовами проти суспільної участі (SLAPP).
Учасникам також було представлено комплексний навчальний пакет для суддів, прокурорів і юристів, розроблений у рамках регіональної програми PRO-FREX. Присутні обговорили необхідність прийняття анти-SLAPP законодавства в країнах ЄС для захисту прав на свободу слова та громадську участь; підтримки активістів і журналістів, які стикаються з SLAPP, шляхом створення юридичних платформ для консультацій і захисту; підвищення обізнаності громадськості щодо SLAPP-позовів через комунікаційні кампанії та інформаційні заходи.
Окрема увага була зосереджена на питаннях права кожного на доступ до справедливого суду, гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Крім того, на продовження конференції відбувся регіональний обмін досвідом щодо боротьби з використанням SLAPP, організований у рамках регіональної програми «Захист свободи слова та ЗМІ на Західних Балканах (PRO-FREX)», яка є частиною спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Горизонтальний фонд для Західних Балкан і Туреччини на 2023–2026 роки».
Цей регіональний захід став майданчиком для дискусії між журналістами, представниками судової влади та відповідними державними органами і міністерствами Західних Балкан, зосереджений на розробці ефективних стратегій боротьби з SLAPPs.
У межах обміну досвідом було презентовано Оцінку законодавчих та політичних потреб для імплементації стандартів Ради Європи та Європейського Союзу щодо протидії використанню SLAPPs та обговорено її попередні результати з консультантами Ради Європи, які є авторами цього документа.
Участь у заході відбулася за фінансової підтримки проєкту Ради Європи «Захист свободи слова та свободи медіа в Україні» (SFEM-UA), який реалізовується Відділом Ради Європи зі співробітництва з питань свободи слова в рамках Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» (2023–2026 роки).