flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Виконуваність рішень господарських судів: судді ВС і представники бізнес-спільноти обговорили нагальну проблематику

15 листопада 2024, 15:45

Стан виконання судових рішень в Україні, перешкоди для їх своєчасного виконання і роль судового контролю в цьому процесі. Такі теми судді Верховного Суду та працівники секретаріату Касаційного господарського суду у складі ВС обговорили з представниками Офісу протидії рейдерству, бізнес-асоціацій, громадських організацій і спілок, а також експертами програми USAID «Справедливість для всіх» в межах круглого столу «Виконуваність рішень господарських судів: перешкоди та шляхи подолання», який відбувся у КГС ВС.

Метою проведення заходу стало налагодження діалогу між судовою системою та бізнесом задля вдосконалення механізмів виконання судових рішень. Це питання має важливе значення, оскільки виконання судових рішень є складником права на справедливий суд й однією з процесуальних гарантій реалізації права на доступ до суду, що передбачено в ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

«Бізнес потребує чітких та прозорих правил гри, і одним із цих правил є належне та об’єктивне судочинство», – зазначила секретар судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності КГС ВС Тетяна Дроботова.

Виступаючи з вітальним словом, вона акцентувала на тому, що основним завданням судової системи є задіяння державного примусу для належного виконання своїх обов’язків усіма суб’єктами права. Зокрема, це стосується підприємців, для яких виконання контрактів, швидке та справедливе вирішення можливих спорів є запорукою створення стабільної основи для бізнесу. Суди господарської юрисдикції відіграють ключову роль у вирішенні комерційних спорів і формуванні бізнес-середовища.

Секретар Великої Палати ВС Віталій Уркевич підкреслив важливість проведення відкритого діалогу між судовою владою та бізнесом для вирішення проблем виконання судових рішень. Він зазначив, що такі зустрічі – значущий крок у розумінні проблем, з якими стикаються підприємці в Україні.

В межах заходу було презентовано результати дослідження Європейської Бізнес Асоціації (ЕВА) Судового індексу – 2024, що є своєрідним барометром довіри бізнесу до судової влади. Так, за результатами дослідження 49 % респондентів вважають, що господарські суди демонструють найбільшу об’єктивність судового процесу; 46 % високо оцінюють кваліфікацію та професіоналізм суддів господарської юрисдикції; 57 % вважають, що рішення господарських судів є якісними (це найвищий показник за всі 11 років дослідження). Водночас щодо виконуваності рішень 70 % опитаних представників бізнесу вказали, що строки виконання судових рішень за останні 5 років не змінилися.

Говорячи про ефективність судочинства, секретар судової палати для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності‚ а також пов’язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством КГС ВС Ігор Бенедисюк навів судову практику, яка стосувалася митних платежів та скасування рішення митного органу про застосування інших розмірів сплати мита. На його думку, доцільно створити порядок, відповідно до якого виконавчий орган був би зобов’язаний під час скасування рішення автоматично повертати платіж у відповідному розмірі. В такому випадку судовий розгляд був би доцільним лише тоді, коли цей платіж не був повернутий з інших підстав.

Також під час дискусії суддя ВС у КГС Наталя Волковицька наголосила на важливості єдності судової практики для забезпечення стабільного розвитку бізнесу. Вона зазначила, що навіть невеликі зміни в позиціях суду можуть мати значний вплив на підприємців.

Водночас суддя ВС у КГС Віталій Зуєв додав, що можуть виникати певні розбіжності при прийнятті рішення. Це може стати підставою для написання окремої думки суддею чи зміни позиції суду щодо вирішення спору. Однак, акцентував спікер, для бізнесу все ж важливою є стала практика. Саме тому ВП ВС намагається не відступати від свого висновку та притримуватись єдиної позиції.

Про актуальну практику Великої Палати ВС щодо зміни способу та порядку виконання судового рішення розповів суддя ВП ВС Олександр Банасько. Зокрема, він пояснив, що коли рішення про витребування майна із чужого незаконного володіння неможливо виконати з причин втрати такого майна після ухвалення рішення суду, допускається відшкодування вартості такого майна як через подання заяви про зміну способу та/або порядку виконання судового рішення, так і шляхом пред’явлення окремого позову про відшкодування вартості майна. За словами судді, такий підхід ВП ВС значно спрощує процес та підвищує ефективність виконання судових рішень.

Суддя ВС у КГС Ірина Колос зосередилася на необхідності дотримання балансу між принципом диспозитивності та забезпеченням виконуваності судових рішень. Вона зазначила, що неефективний спосіб захисту може ускладнити виконання рішення і створити додаткові труднощі для сторін виконавчого провадження та виконавців.

В контексті діалогу представники Асоціації правників України, Морської Антикорупційної Асоціації (MACN), громадської спілки «Всеукраїнська Аграрна Рада», Офісу протидії рейдерству, Європейської мережі системних операторів передачі електроенергії ENTSO-E, ГС «Асоціація вина та винограду України», Асоціації сонячної енергетики України порушували питання щодо ефективності способів захисту прав у судовому процесі; недосконалості механізмів виконання судових рішень; стягнення майна підсанкційних осіб; складнощів виконання судових рішень, які стосуються контрактів, укладених з автономними підрозділами підприємств; специфічних проблем енергетичного сектору тощо.

Загалом під час круглого столу було окреслено позитивні зміни в судовій практиці, у тому числі в практиці господарських судів, і наголошено на ролі Верховного Суду в покращенні якості судових рішень та підвищенні правової свідомості. Водночас існують проблеми, пов’язані, зокрема, з правосуб’єктністю іноземних юридичних осіб, недостатнім застосуванням інституту зустрічного забезпечення позову й неправильним формулюванням позовних вимог, що може ускладнити виконання рішень.

Тож за результатами обговорення цих та інших питань учасники заходу погодилися, що діалог між судовою системою та бізнесом є надзвичайно важливим і має бути регулярним. Відкритий обмін думками та ідеями дасть змогу не лише виявити проблеми, а й знайти шляхи їх вирішення. Це сприятиме створенню більш стабільного, передбачуваного та ефективного середовища для розвитку бізнесу в Україні.

До круглого столу також долучилися секретар судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів КГС ВС Олександр Баранець, секретар судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС Олег Васьковський, судді ВС у КГС Тетяна Малашенкова, Ірина Булгакова, Анатолій Ємець, начальник управління аналітичної та правової роботи КГС ВС департаменту аналітичної та правової роботи ВС Олеся Лукомська та начальник відділу аналітичної допомоги суддям управління аналітичної та правової роботи КГС ВС департаменту аналітичної та правової роботи ВС Оксана Загацька.