flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Реформи мають бути збалансованими, а процеси, пов'язані з оцінкою доброчесності, повинні відповідати високим європейським стандартам – суддя ВП ВС Микола Мазур

11 листопада 2024, 16:39

За даними Державної судової адміністрації України, станом на 4 листопада 2024 року від початку повномасштабної війни внаслідок збройної агресії російської федерації на території України пошкоджено або зруйновано 139 приміщень судів. За приблизними підрахунками для їх відновлення необхідно 2 млрд грн.

В умовах повномасштабного вторгнення рф до України національна судова система швидко адаптувалася до змін, маючи досвід із 2014–2015 років – початку російської агресії. Прийняті рішення про припинення діяльності судів, які опинилися на тимчасово окупованих територіях або в зоні бойових дій, про відрядження суддів до інших районів для забезпечення безперервності здійснення правосуддя. Попри всі складнощі судова система продовжила працювати і здійснювати правосуддя.

Про це сказав суддя Великої Палати Верховного Суду Микола Мазур під час дискусії «Судова реформа та доступ до правосуддя» в межах ІІІ Прикарпатського юридичного форуму.

Суддя наголосив, що один із викликів в умовах сьогодення – гостра нестача суддівських кадрів. У судах першої інстанції вакантними є приблизно 30 % посад суддів, апеляційної – близько 50 %. За його словами, проблемою є також необхідність своєчасного ухвалення законодавчих змін.

Микола Мазур звернув увагу і на процедуру оцінки доброчесності суддів.

«Окрім Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя, до цього питання причетна й Велика Палата Верховного Суду, оскільки саме до неї надходять скарги на прийняті рішення щодо доброчесності. І, повірте, доволі складно бути суддями над суддями. Ми завжди маємо пам'ятати, що за цими судовими рішеннями стоять долі конкретних людей», – зауважив доповідач.

В цьому аспекті суддя нагадав про постанову ВП ВС від 13 червня 2024 року у справі № 9901/198/20 щодо процедурних аспектів проведення кваліфікаційного оцінювання суддів. Він зауважив, що будь-які реформи мають бути збалансованими, а процеси, пов'язані з оцінкою доброчесності – відповідати високим європейським стандартам.

Захід організовано Університетом Короля Данила.

Фото надали організатори.