Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Ефективне функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, безперечно, необхідне й важливе як для учасників судових проваджень, так і для держави в цілому. Завдання щодо її запровадження з урахуванням сучасних підходів до організації здійснення правосуддя покладене саме на судову систему, і в цьому питанні ми не стоїмо на початку шляху.
Прийнято вважати, що функціонування ЄСІТС вперше було передбачене в процесуальних кодексах 2017 року, але насправді інформаційні технології почали застосовуватися в процесі організації роботи судів значно раніше.
Про це зазначив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко під час обговорення проєкту Концепції ЄСІТС, організованого програмою USAID «Справедливість для всіх».
Так, ще в 2010–2011 роках запровадили систему автоматизованого розподілу судових справ. Паралельно розвивався й механізм технічної фіксації судових засідань, завдяки чому було забезпечено відкритість, публічність і прозорість судових процесів.
У 2017 році Верховний Суд зробив крок на випередження, застосовуючи підходи, закладені в процесуальних нормах, які були прив’язані до запровадження ЄСІТС. Йдеться, зокрема, про особливості розподілу справ і формування колегій. З того часу минуло вже понад 6 років, і зрештою минулий та цей роки відзначилися радикальними змінами підходів до вирішення питання щодо запровадження ЄСІТС.
Повноцінне функціонування цієї системи, за словами Голови ВС, дасть змогу вирішити низку проблем, зокрема логістичних, і суттєво заощадити кошти на відправлення поштової кореспонденції та скоротити строки розгляду справ.
Водночас запропоновані моделі запровадження ЄСІТС перебувають у розробці вже доволі тривалий час, тож очевидно, що їх слід переглянути з урахуванням нових тенденцій у сфері інформаційних технологій і сучасних можливостей їх застосування.
Голова ВС також зауважив, що однією з ключових тем, що обговорювалися в межах минулорічної конференції Мережі голів верховних судів Європейського Союзу, було питання щодо використання штучного інтелекту в роботі судів.
«Якщо питання щодо застосування ШІ в процесі підготовки проєкту рішення по суті є доволі дискусійним, адже в цьому аспекті ШІ не може замінити суддю, то стосовно використання ІТ-продуктів у процесі вирішення організаційних питань, зокрема розподілу справ, думка учасників конференції була одноголосною: за цим, безперечно, велике майбутнє, і ці підходи до організації роботи слід впроваджувати вже сьогодні», – наголосив Станіслав Кравченко.
Підсумовуючи, Голова ВС висловив вдячність Комітету Верховної Ради України з питань правової політики за сприяння й підтримку в пошуку оптимальних шляхів запровадження ЄСІТС у тій формі, яка відповідатиме потребам судової влади та враховуватиме сучасні можливості використання інформаційних технологій.
«Верховний Суд готовий узяти на себе лідерство в цьому питанні, і вся суддівська спільнота буде активно підтримувати процес впровадження ЄСІТС, тож усі, від кого залежить реалізація цього проєкту, можуть на нас розраховувати», – запевнив Станіслав Кравченко.