flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Питання щодо оподаткування постачальників послуг доступу до мережі «Інтернет» обговорили на круглому столі

23 жовтня 2024, 16:34

Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Наталія Блажівська долучилася до роботи круглого столу «Шляхи вирішення проблемних питань оподаткування постачальників послуг до мережі “Інтернет”». Мета заходу – формування спільних підходів держави і бізнесу до врегулювання ситуації зі спрощеною системою оподаткування постачальників послуг доступу до мережі «Інтернет».

Під час виступу Наталія Блажівська зауважила, що обговорення порушених на круглому столі питань відбувається не лише в умовах жахливої і затяжної війни, а й в умовах переговорів про вступ України до Європейського Союзу, які ЄС відкрив 25 червня 2024 року. При цьому однією з вимог є те, щоб національне законодавство відповідало принципам acquis communautaire.

Доповідачка зазначила, що, окрім узгодження понятійного апарату з термінами, які використовуються на рівні регламентів та директив ЄС, потрібно пам’ятати й про підходи, закріплені на рівні відповідних Регламентів і Директив ЄС як таких. У цьому контексті суддя навела справу Суду справедливості Європейського Союзу C-6/64. У ній Суд зазначив, що інтеграція до законодавства кожної держави-члена положень, що беруть свій початок у Співтоваристві, і в більш загальному контексті – умов та духу Договору про Європейський Союз, позбавляє держави можливості надавати перевагу одностороннім і започаткованим пізніше заходам щодо правової системи, яку вони прийняли на засадах взаємності. Обов’язковість застосування права Співтовариства не може змінюватися в різних державах через ухвалення пізнішого внутрішнього законодавства. А тому право, яке виникає з Договору і є незалежним джерелом права, не може з огляду на свою особливу та своєрідну природу бути скасованим на користь застосування внутрішньодержавних норм права. З цього випливає, що національні парламенти і після вступу в ЄС при прийнятті наступних законів зобов’язані дотримуватися норм та вимог права ЄС, і саме так забезпечується дотримання однієї з найважливіших цінностей ЄС – верховенства права.

За словами Наталії Блажівської, у цій позиції Суду справедливості ЄС йдеться про те, що держави, які вже є членами ЄС, надалі не можуть прийняти зміни, які б не узгоджувалися з правом ЄС. Суддя зауважила, що це особливо важливо і для України як країни-кандидата. Тому необхідно узгоджувати не лише понятійний апарат, а й процедуру застосування норм права та критерії.

Крім того, доповідачка звернула увагу на судову практику і підходи, які засновані на чинному законодавстві. За її словами, необхідно пам’ятати, що у випадку, якщо порушені на заході проблемні питання не будуть врегульовані на етапі досудового оскарження, то суд, відповідно до вимог КАС України, буде, зокрема, аналізувати, чи діяв відповідний орган у межах повноважень і в спосіб, що визначені Конституцією України та законами України.

Розповіла Наталія Блажівська і про принцип стабільності, який є одним з елементів верховенства права. Вона акцентувала на принципі in dubio pro tributario, що перебуває в логічно-смисловому зв'язку з вимогою до «якості закону», на яку неодноразово в своїх рішеннях звертав увагу ЄСПЛ. Доповідачка також звернула увагу на принцип правовладдя, відповідно до якого всі владні органи та всі особи, безвідносно до того, публічні вони чи приватні, підзвітні правовим нормам, що публічно проголошені. А норми у свою чергу не містять дискримінаційних обмежень, є стабільними та відповідають міжнародним стандартам.

Захід організували Український союз промисловців і підприємців, Інтернет Асоціація України, Асоціація правовласників і постачальників контенту, Асоціація правників України та Офіс ефективного регулювання BRDO.