Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Процеси та процедури європеїзації правової системи України, інституційна спроможність для відповідності законодавству ЄС, особливості проведення експертизи законопроєктів на відповідність міжнародним зобов’язанням у сфері євроінтеграції та праву ЄС – ці та інші питання розглянули на круглому столі «Проведення експертизи проєктів нормативно-правових актів України щодо їх відповідності праву ЄС», до роботи якого долучився голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович.
Очільник КАС ВС висвітлив питання про застосування права Європейського Союзу в аспекті вдосконалення національного судочинства. Він зазначив, що в рішенні Суду справедливості Європейського Союзу від 5 червня 2023 року С-204/21 акцентується, що саме державам-членам належить створити систему засобів правового захисту та процедур, які забезпечують дотримання фізичними особами їхнього права на ефективний судовий захист у сферах, що їх охоплює законодавство Європейського Союзу в аспекті поваги до таких цінностей та принципів, як верховенство права, ефективний судовий захист і незалежність судової влади.
Доповідач наголосив, що судова практика Верховного Суду є невід’ємною складовою євроінтеграції України. Також суддів ВС залучають до відповідних процесів з питань євроінтеграції. Так, у вересні цього року українська делегація взяла участь у другій двосторонній сесії Україна – ЄС в межах скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС, яка була присвячена переговорному розд. 23 «Судова влада та основоположні права».
Що стосується судової практики, то, як зазначив Михайло Смокович, національне судочинство у своїй практиці застосовує міжнародні стандарти та підходи ЄСПЛ і Суду справедливості ЄС. КАС ВС у судових рішеннях посилається і на положення Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
Очільник КАС ВС згадав і про Закон України «Про правотворчу діяльність», який, на його думку, містить дуже багато прогресивних норм, покликаних допомогти визначити певну чіткість, особливо щодо того, як повинні застосовуватися норми права після визнання їх неконституційними. На переконання доповідача, це допоможе в забезпеченні єдності судової практики.
Захід організований Науково-консультативною радою при Голові Верховної Ради України спільно з Інститутом правотворчості та науково-правових експертиз НАН України.
Фото надали організатори.