flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У Верховному Суді відбулася презентація репринтного видання «Збірник законів адміністраційних»

24 жовтня 2024, 10:46

У Касаційному адміністративному суді у складі Верховного Суду презентували репринтне видання «Збірник законів адміністраційних» 1893 року, упорядником якого був доктор права Дам’ян Савчак.

Модератор та ініціатор заходу – суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Альберт Єзеров – зазначив, що ця книга, її перевидання є свідченням того, що в Україні навіть в умовах тогочасного імперського гніту знаходилися люди, які прагнули донести до українців цінності природного права, знання про гідність і справедливість. «Хоча ім’я Дам’яна Савчака не є достатньо відомим в українській юриспруденції, ми маємо знати й пам’ятати про нього», – наголосив суддя.

Звертаючись до присутніх із вітальним словом, голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович сказав, що це видання варте уваги науковців, суддів, правників і студентів як пам’ятка права, що діяло на українських землях на межі ХІХ–ХХ століть. Укладач збірника Дам’ян Савчак – український громадський діяч, адвокат, суддя, доктор права, посол до Галицького крайового сейму.

Цікаво й те, що «Збірник законів адміністраційних» був надрукований у друкарні Наукового товариства імені Шевченка, тобто відоме наукове товариство підтримувало цей просвітницький проєкт.

Очільник КАС ВС також розповів, що «Збірник законів адміністраційних» укладався з метою донести до українського народу, до звичайних людей, інформацію, що вони мають законні права й можуть вільно ними користуватися «у справах громадських, шкільних, конкуренційних, виборчих й інших найважливіших справах адміністративних».

Професор кафедри службового та медичного права, вчений секретар Навчально-наукового інституту права КНУ імені Тараса Шевченка Іванна Мацелюх ознайомила аудиторію із життєписом Дам’яна Савчака.  

Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Володимир Кравчук зазначив, що цю книгу приємно не лише обговорювати, а й корисно читати, адже сучасні українці можуть побачити, як писали українці для українців тих часів.

За його словами, це видання примітне тим, що містить два важливих компоненти: тексти законів і коментарі й роздуми автора щодо того, як усе відбувається насправді. Читаючи книгу, можна відчути найбільший біль доктора Дам’яна Савчака – незрілість українства.

Доповідач розповів, що у «Збірнику законів адміністраційних» порушені питання щодо статусу руської мови, громади, виборів та освіти. На думку судді, цікавим є розмежування статусу членів і учасників громади, визначення «обсягу ділання» (повноважень) громади. Володимир Кравчук також звернув увагу на розуміння важливості сили наказів урядників як умови правопорядку.

Крім того, ця книга містить великий обсяг законів про освіту. Вони підкреслюють розуміння важливості обов’язкової освіти, яка передбачала вивчення конституційних положень, і високий статус вчителя. Принагідно суддя нагадав про правоосвітню діяльність Верховного Суду в межах проєкту «Конституція для всіх: і великих, і малих». «Ми розуміємо, що від завтрашнього покоління, від молоді залежить наше майбутнє. Тому дуже важливо вчити дітей бути більш відповідальними, старанними і шанувати Конституцію», – зауважив він.

Доцент кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права Національного університету «Києво-Могилянська академія», старший науковий співробітник Юрій Ключковський зазначив, що, безумовно, це видання не тільки дає змогу побачити історичні витоки багатьох концепцій, понять, правових доктрин, а й демонструє стан юридичної думки тогочасних українських правників Галичини. Крім того, книга є прикладом численних зусиль української галицької інтелігенції щодо правової і політичної просвіти тогочасного населення Галичини.

На думку спікера, презентоване видання за своїм змістом становить велику цінність як з історично-правової точки зору, в тому числі в порівняльному аспекті щодо тогочасних правових систем двох сусідніх держав (Російська імперія та Австро-Угорщина), так і для оцінки того, наскільки сучасна правова думка незалежної України просунулася вперед порівняно з досить демократичною на той час Австрією.

Декан факультету правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія» кандидат юридичних наук Володимир Венгер поділився з присутніми враженнями щодо різних підходів до праворозуміння. За словами спікера, це видання яскраво показує, наскільки міцне коріння демократизму, рівності та відкритості в деяких регіонах на заході України й наскільки глибоко це коріння відображається в нашому способі мислення та ментальності.

Крім того, на переконання доповідача, цей збірник законів ілюструє, що право не може бути жорстким. Право має відповідати вимогам сучасності, потребам того, чого хоче конкретне суспільство в конкретний час, наголосив він.

Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Семен Стеценко нагадав про діяльність робочої групи у ВС, яка, серед іншого, розглядала питання щодо того, яким чином використовувати правову доктрину як джерело права та в який спосіб доцільно використовувати наукові надбання, посилюючи мотивацію судового рішення. Спікер зазначив, що останніми роками цей напрям став дедалі затребуванішим, у все більшій кількості судових рішень можна знайти посилання на певні наукові праці, що посилює аргументацію суду з тих чи інших питань. На думку Семена Стеценка, постать Дам’яна Савчака, який свого часу обіймав також посаду судді, на жаль, з багатьох причин віднесена до категорії «Несправедливо забуті імена». Тому такі заходи, як вказана презентація репринтного видання, корисні і з метою поновлення історичної справедливості стосовно непересічних вітчизняних постатей, до яких, безсумнівно, належить і Дам’ян Савчак.

Вчений секретар Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України професор Анжеліка Крусян зауважила, що це видання робить важливий внесок у розуміння основоположних принципів національного українського державо- та правотворення. Його репринт дає можливість сучасним дослідникам і практикам ознайомитися з оригінальними концепціями історичної правової думки і з тими ідеями, які закладали фундамент для сучасного правового регулювання. На переконання доповідачки, цей збірник є нагадуванням того, як важливо враховувати історичний аспект і контекст під час аналізу й розроблення нових правових положень та норм.

Вона також зазначила, що ми не тільки представляємо таку цікаву і важливу історичну книгу, а знову й знову відчиняємо двері до нового осмислення нашої правової спадщини, що важливо для подальшого розвитку української державності.

Науковий консультант з правових питань Центру Разумкова, суддя Конституційного Суду України у відставці доктор права Петро Стецюк зауважив, що видання подібних книг свідчить, що ми сьогодні не просто повертаємося до витоків – ми прагнемо відновити вкрай потрібні речі, які були незаконно забуті. Розуміємо, що все це сприяє розвитку нашої національної української юридичної науки та зміцненню суспільної і політичної думки.

На завершення презентації Михайло Смокович висловив переконання, що цю книгу потрібно не лише прочитати, її потрібно переосмислити, порівняти із сьогоденням. «Ми бачимо, що “Збірник законів адміністраційних” пронизаний українською ментальністю, боротьбою за суверенність України і за свободу українського народу», – підсумував очільник КАС ВС.