flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Впровадження ефективних інструментів міжвідомчої взаємодії з питань запобігання та протидії насильству: суддя ВС взяла участь у фаховому тренінгу

18 жовтня 2024, 15:52

Судова система є одним із суб’єктів міжвідомчої взаємодії державних органів і підрозділів місцевого самоврядування в системі запобігання та протидії насильству, оскільки ухвалює остаточне рішення.  

Відповідно до міжнародних стандартів та українського законодавства така взаємодія здійснюється як у сфері запобігання, так і у сфері протидії гендерно зумовленому насильству, домашньому насильству та сексуальному насильству, пов’язаному з конфліктом.

Про це сказала суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Надія Стефанів під час семінару-тренінгу щодо впровадження ефективних інструментів міжвідомчої взаємодії з питань запобігання та протидії насильству.

Суддя зазначила, що правильне та однакове розуміння представниками правоохоронних органів, адвокатами й суддями гендерно зумовленого насильства і домашнього насильства, а також правильне тлумачення та застосування норм міжнародного права й національного законодавства сприятиме ефективному судочинству.

Надія Стефанів наголосила, що нині громадські організації відіграють важливу роль у захисті потерпілих від насильства. Вони є своєрідним ланцюгом між потерпілими та правоохоронними органами. Проте спостерігається недостатня взаємодія між органами державної влади і громадськими організаціями, які опікуються питаннями захисту та допомоги таким особам.

В межах свого виступу спікерка розповіла про розмежування адміністративної та кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства, правильне застосування суддями норм цивільного процесуального законодавства у справах за заявою про видачу обмежувального припису й необхідність узгодження нормативної бази щодо термінів проходження програм для кривдників.

Говорячи про координацію дій і розширення юрисдикції, Надія Стефанів зауважила, що потрібно регулярно обмінюватися інформацією про практику та підходи для кращого впровадження норм Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція). Також є необхідність проводити моніторинг законів та процесуальних норм, що стосуються питань запобігання й протидії насильству, і вносити обґрунтовані пропозиції щодо їх удосконалення.

Захід організований Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA), Вищою школою публічного управління, Національним тренінговим центром з питань попередження та протидії гендерно зумовленому насильству й Апаратом Урядової уповноваженої з питань гендерної політики за підтримки Європейського Союзу.

Фото надали організатори.