flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя ВС розповів про особливості представництва прокурором інтересів держави у сфері захисту прав дитини

02 жовтня 2024, 16:56

Особливості представництва інтересів держави у сфері охорони дитинства, роль і повноваження органів опіки та піклування, служб у справах дітей щодо забезпечення прав дітей, види порушень та способи захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства – ці та інші питання розглянули учасники семінару (тренінгу) «Основні аспекти організації представництва прокурорами інтересів держави у сфері охорони дитинства».

Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк висвітлив питання щодо участі прокурора в публічно-правових спорах, пов’язаних із захистом прав дитини. Він нагадав, що ст. 3 Конвенції про права дитини визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Спікер зазначив, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Так, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» закріплено вичерпний перелік підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді в некримінальних провадженнях:

  • захист інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження;
  • відсутній компетентний орган.

При цьому суддя акцентував, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Ян Берназюк також звернув увагу на те, що КАС України містить деякі додаткові запобіжники від безпідставних позовів прокурорів:

  • позовна заява повертається позивачеві, якщо відсутні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави (п. 7 ч. 4 ст. 169 КАС України);
  • суд може постановити окрему ухвалу у випадку неналежного виконання професійних обов’язків (в тому числі, якщо підписана прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства прокурором (ч. 3 ст. 249 КАС України).

Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Кодексу відмова органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, від позову, поданого прокурором в інтересах держави, не позбавляє прокурора права підтримувати позов і вимагати вирішення спору по суті.

Крім цього, суддя навів актуальні правові позиції Верховного Суду у відповідній категорії спорів.

Із презентацією Яна Берназюка можна ознайомитися за посиланням – https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/2024_prezent/prosecutor_childhood_orphanhood_bernaziuk.pdf.

Захід організовано Офісом Генерального прокурора на базі Тренінгового центру прокурорів України.

Фото надані організаторами.