Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Без ефективної системи правосуддя не може існувати жодна демократична держава, так само як і суди не можуть функціонувати без належного кадрового забезпечення. Водночас на сьогодні нестача кадрів у судовій системі є однією із ключових проблем, що потребують якнайшвидшого розв’язання, адже кількість вакантних посад у судах збільшується щодня.
У цих надскладних умовах судовій системі все ж вдається втримати ситуацію та справлятися зі своїми завданнями, про що свідчить кількість розглянутих справ. Однак це не можна назвати нормальними умовами роботи.
Саме тому необхідно вирішити питання щодо створення нової мережі судів, яка дасть змогу, зокрема, врегулювати навантаження на суддів і завдяки укрупненню судів забезпечити належний доступ до правосуддя в межах території нових районів, утворених у результаті затвердження нового адміністративно-територіального устрою України.
На цьому наголосив Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко під час круглого столу «Привабливість суддівської кар’єри: європейський та український виміри».
«Зараз тривають конкурсні процедури, в межах яких кандидати на посади суддів відзначають, що посада судді є вершиною юридичної кар’єри. При цьому мотивація, яка їх спонукає стати суддею, – це не матеріальний критерій, а бажання зробити свій внесок у розбудову правової держави. Дійсно, суддя – це не просто робота, це спосіб життя, певний тип людини, що має щире бажання нести справедливість і гідно виконувати свої повноваження, підвищуючи авторитет суду», – зауважив Станіслав Кравченко.
За словами Голови ВС, негативний вплив на рівень привабливості суддівської професії чинить необґрунтована критика судів. Водночас офіційна статистика Державної судової адміністрації України щодо оскарження судових рішень в апеляційному та касаційному порядках, а також щодо кількості заявлених відводів складу суду відображає реальний стан речей і свідчить про досить високий рівень довіри до судів. Тому, на переконання Станіслава Кравченка, важливою складовою роботи судової влади є налагодження ефективної комунікації з суспільством, мета якої – об’єктивне висвітлення роботи судової системи.
Під час дискусії суддя ВС у Касаційному господарському суді Олена Кібенко розповіла про особливості переходу до суддівської кар’єри з інших правничих професій, вказавши на труднощі, з якими стикаються кандидати на посаду судді. Зокрема, це тривалість конкурсних процедур, а також публічна критика, яка не сприяє створенню позитивного іміджу професії судді.
Доповідачка також підтримала ідею «позитивного відбору», зауваживши, що насамперед мають розглядатися позитивні сторони кандидатів у судді.
Разом з тим Олена Кібенко звернула увагу й на таке важливе явище, як зміна культури, тобто можливість особистісного розвитку судді і в позасудовій діяльності.
Суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Олена Білоконь сказала, що кандидатів на суддівські посади стало менше. Чинниками, що можуть впливати на зменшення привабливості суддівської кар’єри, є надмірна завантаженість суддів, занадто тривалі конкурсні процедури і надмірний публічний тиск на суддю.
Окремо Олена Білоконь зупинилася на проблемі щодо значного робочого навантаження судді та запропонувала, крім заповнення вакансій суддів, розвивати інститути позасудового врегулювання спорів. Такі інститути, як медіація або інститути врегулювання спору за участю судді, які є в усіх процесуальних кодексах, можуть зменшити навантаження на суддів, а отже й збільшувати привабливість суддівської кар'єри.
Також суддя проаналізувала, як можна зробити професію судді привабливою саме для студентів-правників, які є юристами нової генерації, сформованими в умовах пропаганди прав людини та міжнародних стандартів правосуддя, для яких важливо отримувати задоволення від своєї роботи. Таке задоволення суддя може отримати тільки тоді, коли бачить, що справедливість втілюється в його судових рішеннях.
«У Верховному Суді ми намагаємося активно співпрацювати з молоддю. З учнями та студентами, які до нас приходять, ми проводимо екскурсії по суду, проводимо змодельовані судові засідання, розповідаємо про професію судді й на такому рівні комунікуємо, щоб молоді люди сприймали судову систему позитивно. Можливо, нам треба більше показувати суспільству позитивні приклади, тому що суддя, який сам не задоволений своєю роботою, не буде транслювати такий приклад для тих людей, які планують обрати професію судді», – зазначила Олена Білоконь.
Захід організовано Вищою радою правосуддя у співпраці з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України за підтримки проєкту ЄС «Право-Justice».