flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя ВС обговорила з представниками адвокатури актуальні питання доказового права у практиці Верховного Суду

02 вересня 2024, 16:21

Під час Форуму з кримінального права та процесу імені Йосипа Львовича Бронза суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Галина Крет розповіла учасникам про актуальні питання щодо оцінки допустимості доказів, отриманих у результаті проведення негласних слідчих (розшукових) дій у практиці ВС.

У своєму виступі Галина Крет наголосила на важливій ролі адвокатури в кримінальному процесі і в практиці застосування кримінально-процесуального права.

Як зазначила доповідачка, на практиці виникає низка дискусійних питань, пов’язаних з оцінкою допустимості доказів, отриманих у результаті проведення НСРД. Зокрема, йдеться про обмеження можливості участі адвоката в процесі проведення цієї слідчої дії задля забезпечення прав і законних інтересів особи, в права якої втручається орган державної влади. І лише на стадії відкриття матеріалів кримінального провадження в адвоката з’являється великий масив роботи, пов'язаний з ознайомленням із процесуальними документами, які були підставою проведення НСРД, порядком та результатами її проведення.

Галина Крет навела практику ВС щодо підстав і суб’єктів проведення НСРД, особливостей процедури відкриття документів, на підставі яких проводилися НСРД; допустимості доказів, отриманих внаслідок проведення таких дій; можливості використання результатів НСРД у разі виділення чи об’єднання матеріалів кримінального провадження, перекваліфікації кримінального правопорушення.

Також доповідачка розповіла, який саме слідчий суддя розглядає клопотання щодо НСРД та про порядок такого розгляду; умови, за яких НСРД можуть бути розпочаті до постановлення ухвали слідчого судді; фіксацію ходу і результатів таких дій; використання результатів НСРД у доказуванні та в яких випадках необхідно отримувати дозвіл слідчого судді на використання результатів НСРД в інших цілях або передання інформації.

Узагальнюючи практику Верховного Суду, доповідачка акцентувала на порушеннях, які можуть бути допущені під час прийняття рішення, проведення та фіксування результатів НСРД, що є істотними та мають наслідком визнання отриманих доказів недопустимими. 

Говорячи про використання у кримінальному провадженні матеріалів контррозвідувальних заходів, Галина Крет навела постанову ККС ВС від 6 грудня 2021 року у справі № 756/4855/17, у якій зазначено, що відповідні заходи були проведені не в межах кримінального провадження, а в межах контррозвідувальної справи на підставі Закону України «Про контррозвідувальну діяльність». Стаття 257 КПК України регулює порядок надання дозволу на використання результатів НСРД, проведеної в межах одного кримінального провадження, як доказу в іншому кримінальному провадженні. Проте ця стаття не регулює порядок долучення до кримінального провадження як доказів результатів негласних заходів, проведених у межах контррозвідувальної справи, навіть якщо такі результати раніше були долучені до іншого кримінального провадження.

Форум організувала Рада адвокатів Одеської області.

Фото надані організаторами.