flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Верховний Суд визначив особливості розрахунку обсягів споживання електроенергії споживачами, об’єкти яких розташовані на територіях, де ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях

28 березня 2024, 15:39

Визначення обсягів споживання електричної енергії на об’єктах споживачів на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях має відбуватися саме за даними (показниками) їх середньодобового, а не середньомісячного споживання в аналогічному періоді попереднього року, із застосуванням коефіцієнта приросту / зниження споживання, розрахованого для відповідного періоду електроспоживання.

Незастосування електропостачальником в умовах воєнного стану коефіцієнта приросту / зниження споживання електричної енергії при розрахунку обсягів електроспоживання призведе до неправильного розрахунку вартості фактично спожитої електричної енергії, а тому незалежно від причин нездійснення розрахунку відповідного коефіцієнта не може бути достатньою підставою для покладання на споживача обов’язку оплатити поставлену електроенергію лише за даними її середньодобового споживання в аналогічному періоді попереднього року.

На це вказав Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду.

У справі, що розглядалася, електропостачальна компанія звернулася до суду з позовом до ТОВ, розташованого на тимчасово окупованій території, про стягнення заборгованості за активну електроенергію, надану в лютому, квітні й травні 2022 року.

Суди першої та апеляційної інстанцій частково задовольнили позов і дійшли висновку, що при розрахунку заборгованості за спірний період потрібно виходити з даних обсягу споживання електричної енергії за лютий, квітень і травень 2021 року, а вартість спожитих кВт/год слід брати з рахунків позивача, виставлених у 2022 році у лютому, квітні, травні.

КГС ВС вказав, що обов’язковою передумовою для правильного визначення постачальником обсягів споживання електричної енергії будь-якими категоріями споживачів на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях, є застосування коефіцієнта приросту / зниження споживання, розрахованого для відповідного періоду електроспоживання та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснює розподіл електричної енергії відповідному споживачу.

Таким чином, оператору системи розподілу належать повноваження щодо розрахунку коефіцієнта приросту / зниження споживання електричної енергії як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі / районі / області електричних мереж оператора системи розподілу, який (оператор) має здійснювати зазначений розрахунок за наявними фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим.

При цьому визначення обсягів споживання електричної енергії на об’єктах таких споживачів із застосуванням відповідного коефіцієнта має відбуватися саме за показниками їх середньодобового, а не середньомісячного споживання в аналогічному періоді попереднього року, що об’єктивно може бути зумовлено непостійністю електропостачання в звітний період з причин знеструмлення або відключення електроустановок споживачів у зв’язку з пошкодженням чи руйнуванням об’єктів енергетичної інфраструктури внаслідок ведення бойових дій під час воєнного стану.

Водночас норми підпунктів 1, 2 п. 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13 квітня 2022 року № 148, на відміну від п. 8.6.11 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311, зобов’язують електропостачальника застосовувати коефіцієнт приросту / зниження споживання електричної енергії для всіх категорій споживачів, а не лише для індивідуальних побутових споживачів.

Верховний Суд звернув увагу на те, що суд першої інстанції здійснив власний розрахунок заборгованості ТОВ, виходячи із середньомісячних обсягів електроспоживання за лютий, квітень і травень 2021 року, а не з даних середньодобового споживання в зазначений період, та при цьому безпідставно не застосував коефіцієнт приросту / зниження споживання. Суд апеляційної інстанції, загалом погодившись із зазначеним розрахунком суду першої інстанції, передчасно дійшов висновку про незастосування коефіцієнта приросту / зниження споживання електричної енергії стосовно ТОВ, яке не є індивідуальним побутовим споживачем.

З огляду на це КГС ВС скасував оскаржувані рішення та направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова КГС ВС від 20 лютого 2024 року у справі № 905/644/22 – https://reyestr.court.gov.ua/Review/117202796.

Із цим та іншими правовими висновками Верховного Суду можна ознайомитися в Базі правових позицій Верховного Суду – https://lpd.court.gov.ua.