flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Роль Верховного Суду в імплементації принципу верховенства права обговорюють у рамках міжнародної конференції

20 січня 2023, 16:16

Верховний Суд перегорнув сторінку 5-річної діяльності, тож настав час підбивати підсумки, робити висновки та будувати плани на майбутнє, які тісно пов’язані з Перемогою України у війні, яку розпочала і продовжує вести росія.

Про це зазначив Голова ВС Всеволод Князєв під час міжнародної конференції до 5-річчя Верховного Суду «Імплементація принципу верховенства права: роль Верховного Суду в сучасних умовах».

Він наголосив, що з кожним днем повномасштабної війни проти українського народу росія дедалі більше віддаляється від цивілізованого світу, тому призупинення членства країни-агресора у Раді Європи та подальше виключення рф із цієї організації стали неминучими внаслідок ганебних дій російського уряду. У цьому контексті Всеволод Князєв висловив вдячність Раді Європи за цей чіткий сигнал європейської спільноти й за тверду, рішучу позицію в боротьбі з агресією росії.

Також очільник ВС зауважив, що минулого року росіяни втратили право на захист відповідно до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод  (Європейська конвенція) та право звертатися до Європейського суду з прав людини.

«За плечима в нас плідна співпраця з ЄСПЛ не лише у процесуальній площині, а й у світоглядній. Я сподіваюся, що це тісне співробітництво буде продовжуватися, адже перед Україною стоїть важливе завдання з розроблення ефективних механізмів виконання рішень ЄСПЛ, а ЄСПЛ належить розгляд чималої кількості заяв від українських громадян, а також ключових міждержавних справ, які стосуються агресії рф. Принципи Європейської конвенції мають залишатися непорушними, а конвенційні обов'язки повинні виконуватися, навіть попри те, що росія більше не є частиною європейської сім’ї», – переконаний Всеволод Князєв.

З огляду на набуття Україною статусу кандидата в члени Європейського Союзу важливого значення для національної судової системи набуває практика Суду ЄС, а також комунікація в межах Мережі голів верховних судів Європейського Союзу, яка, на думку Голови ВС, сприятиме наближенню судочинства України до найкращих європейських і світових стандартів.

Всеволод Князєв також подякував головам і суддям верховних судів Хорватії, Сполученого Королівства, Ірландії, Польщі, Словенії та Естонії за всебічну допомогу Україні й підтримку європейських прагнень українського народу.

Окрім цього, він акцентував на важливості роботи українських і європейських колег під егідою Європейської комісії з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) щодо вдосконалення національного законодавства, що стосується дистанційної участі суддів і секретарів судових засідань та розроблення практичного посібника щодо проведення дистанційних судових слухань.

«Дистанційне правосуддя може стати ефективним рішенням на безпекові виклики, з якими щодня стикається судова система України», – резюмував Голова ВС.

Звертаючись до присутніх із вітальним словом, Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич зазначила, що брутальна агресія росії проти України впливає на кожен аспект життя українців, на роботу всіх державних інституцій, у тому числі судової системи. За її словами, ця конференція є важливим майданчиком для обговорення подальшої роботи Верховного Суду в контексті життя суспільства в умовах війни.

«Судді України залишаються відданими своїй справі та демонструють мужність у своїй рішучості здійснювати правосуддя, інколи ризикуючи життям. Це, зокрема, відображає важливість реформ, які наблизили судову владу України до європейських стандартів. Рада Європи й надалі надаватиме Україні всю необхідну допомогу в ході подальших реформ. Сподіваємося, що найближчим часом в Україну повернеться мир, побудований на принципах суверенності та територіальної цілісності, а Верховний Суд буде важливою частиною такого демократичного майбутнього», – зауважила Марія Пейчинович-Бурич.

Голова Суду Європейського Союзу Кун Ленартс висловив солідарність із народом України та акцентував, що Європа має бути об’єднана проти того, що суперечить її основним цінностям.

«Ми захоплюємося мужністю та рішучістю України залишатися суверенною європейською країною, яка сама вирішує своє майбутнє. Ми аплодуємо вашому бажанню захищати своє місце в європейській родині та цінуємо вашу стійкість у боротьбі за свободу, демократію і правовладдя. Це ті цінності, які формують нашу спільну європейську ідентичність», – зазначив він.

За словами Голови Європейського суду з прав людини Шіфри О’Лірі, ця конференція посилює діалог між ЄСПЛ, українським Верховним Судом та верховними судами країн ЄС і чітко демонструє те, як у такі трагічні часи Європа підтримує Україну в її боротьбі за європейські цінності.

«Занадто довго ми вважали, що права і свободи, закріплені в Європейській конвенції, є даністю. Однак війна показала, що за демократію, права людини та правовладдя треба боротися щодня, захищати їх, щоб вони продовжували існувати. Робота суддів є важливою запорукою підтримки належного рівня існування правовладдя. Тепер більше ніж будь-коли ми маємо нагадувати собі, що Конвенція є основою для забезпечення відбудови миру», – наголосила Шіфра О’Лірі.

Організатори заходу ­– Верховний Суд і проєкт Ради Європи «Підтримка правосуддя в Україні протягом воєнного та пост-воєнного часу».