flag Судова влада України
| Українська | English |

Повідомляємо, 29.09.2022 з 20:00 будуть проводитись планові технічні роботи.
На цей час можлива недоступність сервісів та веб-порталу «Судова влада України».
Перепрошуємо за тимчасові незручності.

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВП ВС розглянула справу за позовом до ПрАТ «НЕК “Укренерго”» з урахуванням імплементованих Україною актів ЄС про ринок електроенергії

03 серпня 2022, 15:49

АТ «ДТЕК Західенерго» звернулося до суду з позовом до ПрАТ «НЕК “Укренерго”» про зобов’язання вчинити дії. Зокрема, позивач просив суд зобов’язати відповідача припинити дії, спрямовані на нарахування послуг щодо експорту електричної енергії за договором про надання послуг з передачі електричної енергії та включення таких послуг до первинних документів, якими вони оформлюються.

Господарський суд міста Києва рішенням, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду, позовні вимоги задовольнив у повному обсязі. Серед іншого, суди керувалися тим, що умови договору не передбачають включення до обсягів послуг з передачі, обсягів експортованої електричної енергії (тобто обсягів, які не пов’язані з обсягами споживання електричної енергії споживачами позивача), оскільки такі ПрАТ «НЕК “Укренерго”» не надаються.

Відповідач оскаржив ці судові рішення до Верховного Суду. Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду передав справу на розгляд Великої Палати ВС. Зокрема, КГС ВС дійшов висновку, що питання щодо застосування висновків рішення Суду Європейського Союзу у спірних правовідносинах (з огляду на положення ч. 11 ст. 2 Закону України «Про ринок електричної енергії») та дотримання Україною міжнародних зобов’язань при встановленні плати за послуги з передачі експортованих обсягів електроенергії має характер виключної правової проблеми.

Розглядаючи цю справу, Велика Палата ВС звернула увагу на необхідність врахування практики Секретаріату Енергетичного Співтовариства та прецедентного права Суду Європейського Союзу щодо застосування актів Європейського Союзу, які Україна імплементувала в своє законодавство про ринок електроенергії.

У цій справі Велика Палата ВС врахувала висновки, яких Секретаріат Енергетичного Співтовариства дійшов з посиланням на рішення Суду ЄС у справі «FENS проти Словацької Республіки» стосовно того, що закріплення плати за передачу при здійсненні експортних операцій є заходом, еквівалентним до мита, і не відповідають положенням Договору про заснування Енергетичного Співтовариства.

За результатами розгляду справи ВП ВС касаційну скаргу ПрАТ «НЕК “Укренерго”» залишила без задоволення, а судові рішення судів попередніх інстанцій – без змін.

Із постановою Великої Палати Верховного Суду від 3 серпня 2022 року у справі № 910/9627/20 (провадження № 12-59гс21) можна буде ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень – https://reyestr.court.gov.ua.