Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
«Сьогодні основна увага українського суспільства прикута до війни, водночас тематика розгляду податкових спорів залишається не менш актуальною, адже саме завдяки податковій політиці держава має провадити виняткову економічну політику, яка б давала змогу забезпечувати належне фінансування Збройних сил України».
Про це сказав Голова Верховного Суду Всеволод Князєв, вітаючи учасників П’ятої міжнародної науково-практичної конференції «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Податкові спори в адміністративному судочинстві», яка відбувається в онлайн-режимі 4–5 липня 2022 року, в рамках Днів адміністративної юстиції в Україні.
Очільник Верховного Суду переконаний, що не можна залишати поза увагою і вплив податків на економічну та ділову активність, які зазнали суттєвих змін у зв’язку з воєнними діями, внутрішньою та зовнішньою міграцією, фактичним руйнуванням підприємств, інфраструктури. Нині в органах влади активно обговорюється концепція щодо подальшої податкової політики в умовах війни. Для швидкого післявоєнного відновлення, створення сприятливого інвестиційного клімату Україні потрібна ефективна податкова політика.
«Без сумніву, важливим у контексті конференції є і питання європейської інтеграції та потенційна реалізація підвищених вимог до адміністрування податків і зборів, із чим буде пов’язаний статус кандидата України в члени Європейського Союзу», – зазначив Всеволод Князєв.
Голова ВС звернув увагу на збереження високої активності надходження та розгляду касаційних скарг у податкових спорах. З-понад 6 тис. касаційних скарг в адміністративних справах, що надійшли до Верховного Суду з початку війни, 55 % (3280 скарг) – це скарги з податкових спорів. Усі ці скарги стосувалися спорів, що виникли до запровадження воєнного стану.
Воєнні події та відповідні зміни, що відбуваються фактично в усіх сферах українського суспільства в цей складний, передусім із безпекової й економічної точок зору, період, з одного боку, призводять до виникнення нових видів податкових спорів, у тому числі з питань податкових стимулів та преференцій, адміністрування окремих видів податків, зборів і платежів, зокрема, під час здійснення благодійної, волонтерської діяльності, банківського кредитування, сплати військового збору, адміністрування митних платежів тощо. З іншого боку, вони ставлять перед судами нові виклики й завдання, що потребують вироблення сучасних підходів у вирішенні податкових спорів, формуючи оновлену парадигму відправлення адміністративного правосуддя з урахуванням вимог часу та належного захисту прав платників податків.
Голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Михайло Смокович нагадав, що з 2018 року Касаційний адміністративний суд щорічно проводить міжнародну конференцію з важливих питань адміністративного правосуддя. Цього року захід присвячений обговоренню актуальних проблем податкових правовідносин, які є вкрай багатоаспектними, відповідно, багатоаспектним є і предмет податкового спору.
Предмет судового спору у сфері означених відносин може стосуватися не лише правил «внутрішнього» оподаткування, а й тих, що виникають із міжнародного оподаткування та трансфертного ціноутворення тощо. Належне вирішення таких спорів потребує від суддів системних і глибоких професійних знань.
«Фахове спілкування з колегами та можливість обмінятися професійним досвідом є, безумовно, гарною платформою для отримання необхідної інформації в сфері оподаткування», – зауважив очільник КАС ВС.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев поінформував, що Верховна Рада України вже багато зробила для того, щоб удосконалити нормативне регулювання податкових і фінансових відносин, але зробить ще більше для наближення вітчизняного законодавства до норм європейського співтовариства.
Данило Гетманцев передбачає, що через впровадження нових податкових норм виникатимуть нові категорії спорів, відповідно, важливим стане своєчасне формування правозастосовної практики Верховним Судом.
Директор Німецького фонду міжнародного правового співробітництва Штефан Хюльсхьорстер у вітальному слові зазначив, що IRZ, який працює від імені німецького уряду, підтримує курс України і продовжуватиме надавати підтримку в актуальних питаннях. Він висловив упевненість, що Україна продовжить свій шлях реформування і в найближчому майбутньому стане гідним членом європейської родини.
Щодо адміністративного правосуддя, то це один з наймолодших напрямів судової влади, але він має велике значення, адже належне функціонування адміністративного правосуддя є однією з передумов успішного функціонування держави загалом, оскільки адміністративна юрисдикція забезпечує належний баланс у відносинах між державою та її громадянами.
Голова Офісу Ради Європи, Представник Генерального секретаря Ради Європи з питань координації програм співробітництва Ради Європи Стен Ньорлов відзначив, що, незважаючи на існуючі обмеження, представники судової влади продовжують виконувати свою роботу – відправляти правосуддя, що надзвичайно важливо, оскільки право на справедливий судовий розгляд не може бути обмеженим за жодних обставин. Судді в Україні потребують підтримки, зокрема в питаннях застосування міжнародного гуманітарного права при вирішенні спорів, які зараз так чи інакше пов’язані з активними воєнними діями, збитками, завданими внаслідок війни. Також Офіс РЄ поінформував, що залучив експерта, який поділиться досвідом про особливості оподаткування в тих частинах країни, які були охоплені війною на прикладі Хорватії.
Заступник керівника проєкту ЄС «Право-Justice» Оксана Цимбрівська вважає важливим, щоб нині говорили про Україну і в контексті здобутків на шляху європейської інтеграції. Цей захід є одним із таких майданчиків. Вона відзначила, що війна не зупинила роботу судової системи.
Спікерка зауважила, що з першого місяця війни Україна почала якісно реагувати на ті виклики, які постали перед нею, одним із яких, безперечно, є питання, що виникають у податковій сфері.
Також вона вказала на надважливий крок як для сектору державного управління, так і для сектору адміністративної юстиції – підписання Президентом України у травні Закону України «Про адміністративну процедуру». Це важливий крок до більш прозорої, ефективної, клієнтоорієнтованої діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування.
В. о. Голови Державної податкової служби України Тетяна Кірієнко зазначила про важливість проведення конференції, оскільки її тема стосується надзвичайно актуальних питань щодо наповнення державного бюджету. З урахуванням тих законодавчих змін, які сьогодні відбуваються, участь у цьому заході фахівців Державної податкової служби України дуже корисна. Кожен із нас працює на власному фронті, але разом ми робимо вклад у перемогу, сказала вона.
Ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Анатолій Гетьман у вітальному слові зауважив, що проведення подібних науково-практичних конференції є одним із наочних прикладів незламності духу української нації загалом та суддівського корпусу і наукової спільноти зокрема. Він зауважив, що значна частина суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду тісно пов’язують свою діяльність із працею науковця, що дозволяє суддям ухвалювати якісно відмінні рішення, що характеризуються унікальністю аргументації правової позиції суду.
Він зазначив, що в рамках науково-практичних заходів судді мають змогу подискутувати з приводу тих проблем судової практики, які часто не можуть повною мірою обговорити під час безпосередніх судових проваджень. Саме наукова дискусія здатна закласти основи того раціонального зерна, що пізніше буде впливати на якісну трансформацію судової практики.
Учасників конференції привітав також президент Національної академії правових наук України Олександр Петришин, який зазначив, що адміністративна юстиція є атрибутом сучасної європейської держави.
На правах модератора конференції суддя, секретар судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов’язкових платежів Раїса Ханова нагадала, що цього року відзначається 20-річчя з дня запровадження адміністративних судів.
________
П’ята міжнародна науково-практична конференція «Адміністративна юстиція в Україні: проблеми теорії та практики. Податкові спори в адміністративному судочинстві» відбувається за підтримки постійних національних і міжнародних партнерів: Національної академії правових наук України, Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Офісу Ради Європи в Україні, проєкту ЄС «Право-Justice», Координатора проектів ОБСЄ в Україні, Німецького фонду міжнародного правового співробітництва, Європейської асоціації адміністративних суддів.