Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Керівництво Верховного Суду взяло участь у засіданні Консультативної ради голів судів при Вищій раді правосуддя, присвяченому обговоренню актуальних питань діяльності судів та реформування законодавства про судоустрій і статус суддів, яке відбулося 24 листопада 2021 року в Київському апеляційному суді.
До робочого обговорення долучилися Голова Верховного Суду Валентина Данішевська, заступник Голови Верховного Суду, голова Касаційного господарського суду у складі ВС Богдан Львов, Секретар Великої Палати Верховного Суду Всеволод Князєв і голова Касаційного адміністративного суду у складі ВС Михайло Смокович.
Валентина Данішевська проінформувала присутніх про те, що 30 листопада 2021 року спливає строк її каденції як Голови ВС, а керування Верховним Судом із 1 грудня цього року переходить до новообраного Голови – Всеволода Князєва. У своїй промові вона підбила підсумки чотирирічної діяльності Верховного Суду.
Початок роботи Верховного Суду – якісно нової інституції, що мала стартувати фактично з нуля, був непростим етапом. «Ми впоралися із цим завданням, бо свою процесуальну діяльність ВС почав здійснювати вже через два тижні після проведення першого Пленуму», – нагадала Валентина Данішевська. Попри певні виклики судді відчували радість і піднесення, вони повною мірою усвідомлювали свою відповідальність та високі очікування, які суспільство покладало на оновлений ВС. Нові повноваження та структура мали ефективніше забезпечити сталість і єдність судової практики.
Становлення Верховного Суду як інституції, яка діє в новому форматі, охопило 2018 рік – початок 2019 року. «Ми відвідували регіони й спілкувалися із суддями апеляційних і місцевих судів, об’єднувалися навколо спільних викликів для судової системи. На жаль, пандемія дещо вплинула на наші можливості, позбавивши нас безпосереднього спілкування», – шкодує Голова ВС.
Період із кінця 2019 року до 2020 року запам’ятався Валентині Данішевській переважно боротьбою за незалежність судової влади. «Нам вдалося вистояти й захиститися завдяки тому, що ми виступили єдиним фронтом. Нас підтримали професійні правові організації України та міжнародні партнери», – нагадала вона.
Складним виявився і 2021 рік. Судова спільнота боролася за те, щоб забезпечити на рівні законодавства належний підхід до створення та оновлення кадрових органів у судовій системі. Було чимало успіхів – зокрема, виведення змін до законодавства, які стосуються Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, на такий рівень, який би не викликав суттєвих зауважень у суддівської спільноти. Окрім того, вдалося домогтися деяких запобіжників щодо недопущення втрати повноважності ВРП у процесі реформи. «Якщо ми дозволимо собі втратити свій конституційний орган судової системи бодай на один день, це свідчитиме про те, що судова влада перестала існувати як влада. Наша сила – у єдності. Без нашої участі жодне реформування судової системи відбуватися не може», – переконана Валентина Данішевська.
Всеволод Князєв запевнив, що продовжить дотримуватися курсу, обраного Верховним Судом, та примножить усі позитивні досягнення на цьому шляху. Він подякував присутнім суддям за підтримку, а Валентині Данішевській за багаторічну віддану працю для утвердження незалежності судової влади та її захисту на державному й міжнародному рівнях.
«На посаду Голови Верховного Суду я заступаю в непростий час. Проте легко судовій системі, мабуть, не було ніколи», – зауважив він і гарантував, що докладе максимум зусиль для того, щоб вирішити системні проблеми раз і назавжди.
Серед пріоритетів Всеволод Князєв назвав пришвидшення запуску роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, що є нагальним питанням. Перше завдання, яке стоятиме перед повноважною ВККС, – наповнення апеляційних судів кадрами, проведення конкурсів на заміщення вакантних посад суддів у судах, де припинено здійснення правосуддя (таких судів – 8), і судах, де працює по одному судді з повноваженнями (таких судів наразі є 86).
Друге болюче питання – фінансування судової системи. Позитивні зрушення для розв’язання цієї проблеми вже є. Наразі необхідно зосередитися на тому, щоб усі напрацювання, які втілилися в законодавчих ініціативах та інших рішеннях державних органів, були прийняті та якомога швидше реалізовані. «Я докладу максимум зусиль для того, щоб парламент підтримав судову систему, а ми могли уникнути кризи і фінансової прірви», – запевнив Всеволод Князєв.
Серед своїх завдань він також назвав поглиблення комунікації із судами першої та апеляційної інстанцій. Окремо спікер зупинився на питанні здійснення судочинства судами на Сході України. «Загалом амбітних планів є багато. Я сподіваюся на вашу підтримку, співпрацю та допомогу. Спільними зусиллями ми подолаємо всі труднощі та досягнемо відчутних позитивних результатів», – зазначив Всеволод Князєв.
Під час засідання Консультативної ради голів судів в. о. Голови ВРП Олексій Маловацький поінформував стосовно кроків, які робить Вища рада правосуддя для забезпечення діяльності Конкурсної комісії з обрання членів ВККС. Суддя Конституційного Суду України, представник України в Консультативній раді європейських суддів при Комітеті міністрів Ради Європи Віктор Городовенко повідомив присутнім, що 5 листопада 2021 року Консультативна рада прийняла висновок № 24 «Еволюція судових рад та їхня роль у незалежних і неупереджених судових системах».
Окрім того, т. в. о. Голови Державної судової адміністрації України Олексій Сальніков розповів про актуальний стан фінансування судової системи та висвітлив основні положення законопроєкту «Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо врегулювання питання оплати праці працівників судів» № 6311 від 16 листопада 2021 року. Також Голова Служби судової охорони Валерій Бондар доповів про ситуацію із забезпеченням судів України охороною.