flag Судова влада України
| Українська | English |

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя КГС ВС Юрій Чумак висвітлив основні правові аспекти надання земельних ділянок на конкурентних засадах

23 жовтня 2021, 14:56

21 жовтня 2021 року суддя-спікер судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Юрій Чумак став учасником IV Business & Legal Real Estate Forum, який традиційно проводила газета «Юридична практика».

У межах сесії «Комерційний обіг нерухомості» суддя детально висвітлив основні правові аспекти, зокрема щодо застосування статей 120, 134 Земельного кодексу України в контексті надання земельних ділянок на конкурентних засадах.

Так, у постанові КГС ВС від 30 березня 2021 року (справа № 22/1323/20) колегія суддів у порядку obiter dictum зазначила, що положення статей 20, 120, 123, 124, 134 Земельного кодексу України необхідно застосовувати таким чином: «З огляду на системний аналіз положень ч. 2 ст. 124 та абз. 2 ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України незастосування конкурентної процедури у вигляді земельних торгів допускається виключно у випадку, коли земельна ділянка державної чи комунальної власності надається фізичним або юридичним особам у користування з метою обслуговування та експлуатації вже наявних об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які розташовані на такій земельній ділянці та належать на праві власності зазначеним особам, для їх подальшого використання відповідно до того цільового та функціонального призначення, яке існувало на момент їх придбання».

Юрій Чумак також висловив думку щодо компетенції органів державної влади та органів місцевого самоврядування в питаннях про визначення розміру земельних ділянок, необхідних для обслуговування об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. За словами судді КГС ВС, доведення обставин, пов’язаних з обґрунтованістю землевпорядної документації, зокрема щодо розміру земельної ділянки, покладається на сторони в судовому процесі. Позивач у справах зазначеної категорії повинен довести належними доказами, а не виключно експертним висновком, ту обставину, що неналежними доказами є розроблений на замовлення відповідача проєкт землеустрою чи технічна документація із землеустрою, у яких, власне, і визначається конкретна площа земельної ділянки, необхідна орендарю для експлуатації та функціонування належної йому будівлі (ведення господарської діяльності). Таким чином, факт перевищення площі відведеної земельної ділянки над площею, яку займають об’єкти нерухомості та яка необхідна для їх обслуговування, не може бути самостійною підставою для визнання такого передання землі незаконним і задоволення відповідного позову.

Окрім цього, спікер закцентував увагу на застосуванні ст. 120 у поєднанні з положеннями ст. 134 Земельного кодексу України, на обґрунтованості необхідного розміру земельної ділянки відповідно до державних будівельних норм і на цільовому призначенні земельної ділянки, яка надається для обслуговування об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Детальніше з презентацією судді КГС ВС Юрія Чумака можна ознайомитися за посиланням.