Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Ігор Олендер виступив із доповіддю на онлайн-практикумі «Податкові спори: юридична доктрина та практика Верховного Суду. Оподаткування адвокатської діяльності», організованому юридичним журналом «Право України» та юридичним порталом «Ratio Decidendi».
Під час виступу суддя КАС ВС зосередився на питаннях щодо реєстрації податкових накладних, оподаткування в контексті ризикованості господарських операцій, а також оподаткування та легальної підприємницької діяльності.
Так, Ігор Олендер розглянув постанову ВС від 16 грудня 2020 року у справі № 520/3902/2020, у якій зазначено, що коли платник податків не використовував процедуру адміністративного оскарження, то строк звернення до суду з позовом про визнання протиправним і скасування рішення контролюючого органу про включення до переліку ризикових підприємств становить шість місяців із дня, коли особа дізналася або мала дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Доповідач звернув також увагу на строки звернення до суду щодо оскарження рішень контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов’язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору.
Говорячи про питання щодо блокування реєстрації податкової накладної, суддя проаналізував постанову ВС від 7 червня 2021 року у справі 2040/7098/18. Він зауважив, що ця постанова суду є актуальною та важливою, оскільки в ній ідеться про підходи і принципи, які мають проявляти суб’єкти владних повноважень, а також про те, як судам оцінювати такі рішення і реагувати на них.
Ігор Олендер розкрив питання щодо процедури застосування при порушенні граничного строку реєстрації та звільненні від застосування штрафних санкцій. Ознайомив учасників заходу із правовою позицією, викладеною в постанові ВС від 4 вересня 2020 року у справі № 805/4480/16-а. У цій справі суд дійшов висновку, що при визначенні порядку розрахунків строків подання податкових накладних та/або розрахунків коригувань для реєстрації застосовується виключно податкове законодавство, яке визначає граничний строк реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, облік якого здійснюється календарними днями та за порушення якого застосовується штраф. Предметом камеральної перевірки охоплюється питання реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Звернув увагу доповідач і на позицію суду щодо установлення причин, що зумовили пропущення строку на реєстрацію податкових накладних (постанова ВС від 31 січня 2020 року у справі № 821/819/17).
Суддя проаналізував також постанову ВС від 14 квітня 2020 року у справі № 803/1316/16, відповідно до якої зміна процедури застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування не може свідчити про відсутність у контролюючого органу повноважень щодо застосування штрафних санкцій за таке порушення та не може впливати на дію самої норми, що передбачає таку відповідальність, або скасовувати її дію.
Розглядаючи питання, пов’язані з оподаткуванням та ризиковими господарськими операціями, Ігор Олендер розповів про висновки ВС у справах щодо забезпечення позову при оскарженні рішень стосовно ризиковості платника податків. Доповідач, зокрема, навів як приклад правові позиції, викладені в постановах ВС від 25 лютого 2021 року у справі № 380/5012/20, від 18 лютого 2021 року у справі № 420/7063/20, від 19 травня 2020 року у справі № 160/10287/19, від 21 січня 2021 року у справі № 140/8878/20.
Крім того, суддя висвітлив питання щодо оподаткування та легальної підприємницької діяльності. Він зазначив, що апріорна відсутність можливості суду встановити та перевірити всі нюанси здійснення господарської діяльності створює загрози для «легалізації» фіктивного підприємництва. Тому суд має робити вмотивований вибір між принципами офіційності та in dubio pro tributario в кожному конкретному випадку, враховуючи фактичні обставини справи.
Доповідач ознайомив слухачів і з іншими актуальними постановами та правовими позиціями ВС.
Із презентаціями Ігоря Олендера можна ознайомитися за посиланнями:
"Оподаткування та ризикові господарські операції" - bit.ly/38lBIKu;
"Оподаткування та легальна підприємницька діяльність" - bit.ly/3gF7gQe;